15 lipca polskie uczelnie i przedsiębiorstwa utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji. W piątek na Politechnice Wrocławskiej spotka się rada naukowo-przemysłowa instytutu
IATI ma konsolidować środowisko naukowe wokół dziedzin nauki kluczowych dla rozwoju gospodarki. Będzie tworzyć centra kompetencji, działające na terenie całego kraju.
- Konsorcjum IATI będzie integrować działalność badawczą uczelni z potrzebami przedsiębiorstw – podkreśla Dorota Taraszewska-Zalipska z biura IATI Oddziału Wrocław. – Jest to szczególnie ważne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w której beneficjentami projektów badawczych będą przedsiębiorstwa, jeśli wdrożą wynalazki powstałe w jednostkach naukowych.
Piątkowe spotkanie jest drugie dla rady, ale pierwsze na Politechnice Wrocławskiej. Zostaną na nim poruszone sprawy związane z powołaniem koordynatorów obszarów tematycznych i tworzeniem nowych centrów kompetencji, a także najważniejsze propozycje regulaminowe.
W spotkaniu weźmie udział 33 uczestników, w tym członków-założycieli rady. Obecni będą liderzy konsorcjum IATI – profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej i profesor Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Na posiedzeniu Rady Naukowo-Przemysłowej IATI będą zgłaszane propozycje utworzenia 45 nowych centrów kompetencji, w 13 obszarach tematycznych. Politechnika Wrocławska zgłosi utworzenie ośmiu centrów kompetencji, w następujących obszarach: Technologie informacyjne i telekomunikacyjne (ICT), Nanoprocesy i Nanoprodukty, Energia, technologie kogeneracji i racjonalizacji gospodarowania energią, Surowce, Zaawansowane systemy wytwarzania i materiały, Zdrowe społeczeństwo, Bezpieczeństwo. Do grona nowych partnerów IATI chcą dołączyć (złożyli stosowne dokumenty i zyskali aprobatę liderów konsorcjum): Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, CUBE.ITG.SA z Wrocławia, SONEL S.A. ze Świdnicy, ELEKTROTIM S.A. z Wrocławia.
Czytaj więcej na temat IATI
km
|