Polskie uczelnie i przedsiębiorstwa połączyły siły, by pracować nad technologiami kluczowymi dla polskiej gospodarki. We wtorek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podpisana została umowa konsorcjum, powołująca do życia Instytut Autostrada Technologii i Innowacji - Wszyscy nie mogą być silni we wszystkim – mówiła Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju. - Ważne, że to uczeni zrozumieli. Ważne, że konsolidacja sił naukowych staje się faktem.

Instytut Autostrada Technologii i Innowacji ((IATI)) jest odpowiedzią polskiego środowiska naukowego i gospodarczego na potrzeby ścisłej współpracy wokół przedsięwzięć mających strategiczne znaczenie dla rozwoju naszego kraju. Liderami przedsięwzięcia są dwie polskie uczelnie techniczne: Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza. - Chcemy skonsolidować środowisko naukowe wokół ważnych dziedzin nauki, kluczowych z punktu widzenia rozwoju gospodarki. Będziemy tworzyć centra kompetencji, które będą działać na terenie całej Polski. Instytut to inicjatywa otwarta - mamy nadzieję, że grono partnerów będzie się powiększać – mówił profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Liczymy zwłaszcza na zainteresowanie przedsiębiorstw i specjalnych stref ekonomicznych. Będziemy działać w sieci, wspólnie ubiegać się o środki finansowe na realizację projektów, m.in. z programu Horyzont 2020. Podpisana dzisiaj umowa inwentaryzuje nasz potencjał naukowy, który zamierzamy wykorzystać w praktyce. Profesor Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, podkreślał: - Musimy pamiętać, że uczelnie pełnią rolę państwowotwórczą.
yt
Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki: - Jestem tu po to, by mobilizować stronę gospodarczą. Nie mamy stowarzyszeń obowiązkowych dla przedsiębiorców, mamy małą siłę nacisku. Ale mamy strefy ekonomiczne, to prawie 1500 przedsiębiorstw. Jesteśmy w momencie, kiedy możemy zachęcać te firmy do przeorientowania swojej działalności i rozwinięcia części badawczej. Polskie firmy z kolei mają wchodzić do stref, by zaoszczędzone pieniądze inwestować w badania i rozwój. Nie chcemy być ekologicznym wozem z sianem, chcemy nowoczesnych produktów polskiej konstrukcji i polskiej produkcji. - Nauka jest motorem naszych czasów i z tego się cieszę. Centra transferu technologii już na uczelniach powstają, cieszę się, że przyszedł czas na kolejny krok, czyli konsorcjum – podkreślał profesor Wodzisław Duch, wiceminister MNiSW. Umowę konsorcjum podpisało 17 uczelni wyższych, dwa instytuty oraz trzy przedsiębiorstwa: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Krakowska, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, KGHM Polska Miedź, TAURON Polska Energia i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a także Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Główny Instytut Górnictwa. Partnerzy konsorcjum zamierzają koncentrować swoje działania w obrębie obszarów merytorycznych (zwanych obszarami tematycznymi) zgodnych z polami badawczymi zdefiniowanymi przez projekt „Foresight technologiczny przemysłu - InSight2030” oraz krajowymi i regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami. Ponadto zamierzają współpracować ze sobą nad rozwiązaniem konkretnych problemów technicznych i technologicznych w ściśle wyspecjalizowanych zespołach, tworząc tzw. centra kompetencji. - Strefy ekonomiczne są zbrojnym ramieniem ministerstwa gospodarki. Od modelu imitacyjnego do modelu innowacyjnego, taką drogę przechodzimy i pomysł konsorcjum w tej formule jest doskonały. Wszyscy odniesiemy korzyści, bo dzięki konsorcjum my w strefach poszerzamy ofertę dla firm – zapewniał Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Joanna Pająk
|