Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

​Zainaugurowaliśmy 70. rok naszej uczelni [WIDEO]

14.11.2014 | Aktualizacja: 26.11.2014 16:36

Tytuł doktora honoris causa nadano Gabrielowi Creanowi, wiceprezesowi ds. technologii i dyrektorowi regionu Europy CEA francuskiej Komisji ds. Energii Atomowej (fot. Krzysztof Mazur)

Pamiętajmy o tych, którzy zostawili tutaj nie tylko lata swojej pracy, ale także pasję, wizję rozwoju i emocje – mówił profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, wspominając swoich poprzedników na uroczystym rozpoczęciu jubileuszowego, 70. roku działalności naszej uczelni
Na uroczystość rozpoczęcia obchodów jubileuszu Politechniki Wrocławskiej, a zarazem Święta Nauki Wrocławskiej, zaproszenie w mury naszej uczelni przyjęło wielu rektorów i prorektorów uczelni z całej Europy, m.in. ze Lwowa, Moskwy czy Zittau, a także rektorzy polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Politechnika gościła również przedstawicieli władz samorządowych i wojewódzkich, dolnośląskich posłów, konsulów honorowych, przedstawicieli instytutów resortowych oraz instytucji, firm i towarzystw wspierających uczelnię.

youtube

- Każdy 15 listopada jest dla nas dniem szczególnym – mówił profesor Tadeusz Więckowski. – To wtedy odbył się pierwszy polski wykład w powojennym Wrocławiu, który przypieczętował kilka miesięcy wielkiego wysiłku. Był to symboliczny koniec pierwszego trudnego etapu. Zakończyło się wyrzucanie gruzu z uczelnianych sal, naprawianie sprzętu laboratoryjnego i ukrywania go przed wywiezieniem do Warszawy. Często opowiadając o Politechnice Wrocławskiej przytaczamy liczby – wykładów, wydziałów, laboratoriów czy inwestycji. Pamiętajmy, że za każdą z tych liczb stoją ludzie. Pamiętajmy o wszystkich rektorach naszej uczelni, którzy przyczynili się do jej dzisiejszej wysokiej pozycji. Kierowali nią w czasach trudnych, budowali kampus, gasili społeczne pożary, zdobywali wielkie fundusze na jej rozwój. Każdy z nich zostawił po sobie ślad na uczelni - podkreślał profesor Więckowski.

swieto_0172.jpg

W czasie uroczystości nadano tytuł doktora honoris causa Gabrielowi Creanowi, wiceprezesowi ds. technologii i dyrektorowi regionu Europy CEA - francuskiej Komisji ds. Energii Atomowej. Senat Politechniki Wrocławskiej przyznał mu to wyróżnienie pod koniec września w uznaniu zasług profesora dla rozwoju fizycznych podstaw mikro- i nanotechnologii oraz mikro- i nanofotoniki, a także zasług dla Politechniki Wrocławskiej.
Profesor jest współzałożycielem i wiceprezesem Instytutu Badań Materiałowych UNESCO 2014 przy Radzie Europy, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Studiów w Dziedzinie Mikro- i Nanoinżynierii, członkiem Zespołu Doradczego Wysokiego Szczebla ds. Zapowiedzi Powstania Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), współpracującego z Prywatnym Biurem Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Od lat współpracuje z Politechniką Wrocławską, a zwłaszcza z Wydziałem Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. To dzięki jego pomocy i ogromnemu zaangażowaniu w czerwcu 2014 r. we Wrocławiu odbył się Europejski Kongres Technologiczny. 

swieto_0210.jpg
- To zaszczyt mieć w gronie doktorów honoris causa tak znakomitą osobistość – podkreślał profesor Więckowski w laudacji na cześć profesora Creana. – Jestem pewien, że profesor będzie naszym najlepszym ambasadorem.
Profesor Crean przyznał, że przyjął tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej jako symbol wieloletniej i silnej przyjaźni, jaka łączy go z naszą uczelnią. Podkreślał, że jako Irlandczyk jest podwójnie dumny z tego wyróżnienia. – Polska i Irlandia mają ze sobą wiele wspólnego. Przeżyły okupację i wiele trudności, obie mają głębokie tradycje obyczajowe i religijne, a obecnie jako jedyne w Europie wyznaczyły sobie silną ścieżkę ekonomiczną, co sprawia, że mają mocne pozycje gospodarcze – mówił. -  Bądźcie dumni ze swojej uczelni, która jest rozpoznawalna w Europie jako technologiczny hub i która wpływa na tę silną pozycję waszego kraju.
W czasie obchodów odbyła się także uroczystość promocji doktorów habilitowanych. W tym roku Politechnika Wrocławska ma ich rekordową liczbę – aż 54 osoby uzyskały habilitację, co sprawia, że od początków swojego istnienia na Politechnice Wrocławskiej ten tytuł uzyskało 1008 osób.

swieto_0275.jpg
Najwięcej habilitacji w tym roku uzyskali naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska – osiem, siedmiu było z Wydziału Architektury, po sześciu na Wydziałach Chemicznym, Elektrycznym oraz Informatyki i Zarządzania, po trzy osoby na Wydziałach Elektroniki, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, po dwie osoby na Wydziałach Budownictwa Lądowego i Wodnego, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechaniczno-Energetycznym.


Częścią piątkowych uroczystości było także przyznanie nagród, odznaczeń i wyróżnień dla pracowników, absolwentów, studentów i osób związanych z Politechniką Wrocławską.
Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej z Brylantem senat przyznał w tym roku profesorowi Pawłowi Hawrylakowi z Instytutu Badań Mikrostrukturalnych Narodowej Rady Badań w Ottawie. To wyraz uznania za wybitne zasługi profesora dla naszej uczelni i działania, które przysłużyły się dla jej dobrego imienia i prestiżu.
Złote Odznaki za wybitne zasługi dla rozwoju Politechniki Wrocławskiej trafiły w tym roku aż do 14 osób. To Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski, profesor Jurij Bobało, rektor Uniwersytetu Narodowego "Politechnika Lwowska", profesor Mikołaj Rogale i profesor Victor Toporkov z Moskiewskiego Instytutu Energetycznego, profesor Aleksiej Ivanow, Maciej Kaczmarski, honorowy konsul Słowacji, Grzegorz Dzik, prezes  firmy Impel i honorowy konsul Ukrainy, Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Bank Polski, Artur Kin, dyrektor PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownia Turów, Jan Musiał, PGE Elektrownia Bełchatów, Cezary Bujak, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów, Kazimierz Kozioł, KWB Bełchatów, Tadeusz Nawracaj, prezes Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Marek Woron, loża dolnośląska Business Centre Club i Krzysztof Domarecki, prezes Seleny.

swieto_0621.jpg
Wyróżnienia odebrali także laureaci specjalnych nagród naukowych rektora Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę im. Mariana Suskiego przyznano profesorowi Czesławowi Smutnickiemu z Wydziału Elektroniki, a nagrodę im. Romana Sobolskiego profesorowi Zbigniewowi Gronostajskiemu z Wydziału Mechanicznego.
Nagrody im. Dionizego Smoleńskiego dla młodych naukowców trafiły do dr. hab. Marka Klonowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, dr Eweliny Świątek-Najwer z Wydziału Mechanicznego i dr. Marcina Kamińskiego z Wydziału Elektroniki.
Profesor Tadeusz Więckowski wręczył również stypendia, które przyznaje z własnego funduszu stypendialnego osobom wyróżniającym się w dziedzinie badawczej, naukowej lub komercjalizacji wyników badań.

swieto_0505.jpg
W kategorii badawczej dostali je dr Beata Ściana z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, dr Robert Kudras z Wydziału Podstawowych Problemów Technikii, dr Jarosław Poliński z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.
W kategorii naukowej – dr Tomasz Stępień ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej, dr Marcin Magdziarz z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i dr Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki.
W kategorii komercjalizacji wyników badań naukowych – dr Igor Buzalewicz z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i dr Jarosław Sotor z Wydziału Elektroniki.
Ostatnimi wyróżnieniami dla pracowników uczelni były Statuetki Lwa Politechniki Wrocławskiej. Są przyznawane osobom, które rozsławiają imię uczelni i podnoszą jej prestiż, niezależnie od stanowisk, jakie zajmują. W tym roku nagrodzono nimi profesora Piotra Dudzińskiego za niestrudzoną popularyzację nauki wśród młodzieży i zaangażowanie w organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Alicję Maniak, dyrektor ds. strategii uczelni, za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju PWr i dr hab. Zbigniewa Kłosa z Wydziału Elektrycznego za pełną poświęceń pracę wychowawczą ze studentami Politechniki Wrocławskiej. 

swieto_0525.jpg
Nagrody trafiły także do najlepszych absolwentów naszej uczelni z każdego wydziału, a jako najlepszą z nich komisja konkursowa wybrała Joannę Kutrowską z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki - na studiach pierwszego stopnia, a na studiach drugiego stopnia Mateusza Samoraja z Wydziału Mechanicznego.
Joanna Kutrowska może się też pochwalić najlepszym dyplomem na studiach pierwszego stopnia, a na studiach drugiego stopnia najlepszą pracę napisała Dajana Sawicka z Wydziału Mechanicznego.

swieto_0590.jpg
Dyplomy wręczono także wybitnym absolwentom, niebędącym pracownikami uczelni, którzy przynoszą jej chlubę swoją aktywnością. Wyróżniono w ten sposób dziewięć osób. To Edward Lach, Manuel Rodríguez Viqueira, Tadeusz Wenecki, Piotr Dąbrowski, Włodzimierz Sarnecki, Jacek Dziubek, Szymon Koziarski, Jerzy Łaskawiec i Janina Baranowska-Kortylewicz.

Wręczający przez całą uroczystość nagrody i wyróżnienia profesor Tadeusz Więckowski na koniec sam także został nagrodzony. Stowarzyszenie Elektryków Polskich doceniło jego zasługi dla rozwoju elektryki i nadało mu medal im. Janusza Groszkowskiego.
Lucyna Róg