Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Prezentacja o papierowej architekturze na wystawie o 70-leciu PWr [WIDEO]

16.05.2015 | Aktualizacja: 21.05.2015 14:07

Wystawa o 70-leciu Politechniki Wrocławskiej prezentowana na placu Solnym (fot. Krzysztof Mazur)

​​Chłód i deszcz nie odstraszyły wrocławian, którzy tłumnie przybyli na prezentację o papierowej architekturze i etapach powstawania niezwykłej wystawy o historii Politechniki Wrocławskiej. Pogoda uniemożliwiła jednak specjalny laserowy pokaz zaplanowany na sobotni wieczór 

Na placu Solnym od początku maja można oglądać charakterystyczną konstrukcję, która powstała z drewnianych belek i papierowych tulei. Stworzyli ją studenci z czterech kół naukowych Politechniki Wrocławskiej: Humanizacja Środowiska Miejskiego i LabDigiFab z Wydziału Architektury, EtaKsi z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz MOS z Wydziału Elektroniki. Nad całością prac czuwał pomysłodawca konstrukcji Jerzy Łątka, doktorant z Wydziału Architektury PWr.

youtube

Wewnątrz na podświetlanych na różne kolory planszach można obejrzeć zdjęcia pokazujące Politechnikę Wrocławską i jej historię oraz zapoznać się z informacjami pokazującymi rozwój uczelni na przestrzeni lat.

Oryginalna wystawa wzbudza ogromne zainteresowanie wrocławian i turystów. Każdego dnia setki ludzi przystaje tam, zagląda do środka i robi sobie zdjęcia na tle konstrukcji.
O jej powstaniu i o historii architektury papierowej Jerzy Łątka opowiedział w sobotę na specjalnej prezentacji na zakończenie pobytu wystawy na placu Solnym (w poniedziałek zostanie przeniesiona na kampus Politechniki Wrocławskiej).

- Architektura papierowa powszechnie kojarzy się z tym – mówił Łątka, pokazując zdjęcie kartonu służącemu bezdomnemu jako schronienie. – Tymczasem z papieru jesteśmy w stanie tworzyć naprawdę niezwykłe i trwałe konstrukcje – przekonywał. Na slajdach pokazywał prace m.in. Shigeru Bana, japońskiego architekta, laureata Nagrody Pritzkera nazywanej „architektonicznym Noblem”. Ban słynie ze swoich papierowych budynków. Stworzył m.in. papierowy kościół i muzeum, które wzbudzają powszechny zachwyt. 

Z papieru powstały już także szkoły, przedszkola, a nawet budynek holenderskiego klubu hokejowego.


Łątka pokazywał również przykłady wykorzystania papieru do stworzenia mebli – m.in. stołów, foteli, puf czy lamp. Takie elementy wyposażenia wnętrz studenci z Koła Naukowego „Humanizacja Środowiska Miejskiego” prezentowali zresztą na zorganizowanej trzy lata temu wystawie „Bez-do-mnie”. Stworzyli wówczas serię mebli z komponentów papierowych z myślą o dopasowywaniu przestrzeni schroniska dla bezdomnych do potrzeb osób w nim mieszkających. Innym studenckim projektem była „Skrzynka na wspomnienia” – konstrukcja powstała z kartonów, bez użycia kleju. Absolwenci uczelni mogli tam wrzucać kartki z opisem swoich wspomnień z lat studiów na Politechnice Wrocławskiej. „Skrzynka” stanęła na korytarzu uczelni w związku z obchodami 100-lecia uczelni technicznych we Wrocławiu.
Tegoroczna papierowa konstrukcja także wiąże się z jubileuszem Politechniki Wrocławskiej. Powstała w związku z jej 70-leciem. Ma 11 m długości i 6 szerokości, a tworzące ją łuki mierzą od 2,3 do 2,5 m. – Mamy tu sześć różnych łuków, które powtarzają się w całej konstrukcji. Dzięki temu stworzyliśmy sześć modułów. Przygotowaliśmy je w hali, a potem przewieźliśmy i ustawiliśmy na Solnym za pomocą ciężarówki i dźwigu – opowiadał Łątka, pokazując zdjęcia z prac nad wystawą. 

Papierowe tuleje tworzące konstrukcję studenci zaimpregnowali lakierem służącym do impregnowania jachtów. Zabezpieczyli w ten sposób 650 tulei, z czego 598 zostało wykorzystanych w konstrukcji. Z kolei elektronicy z koła naukowego MOS wykorzystali prawie 500 pasków ledowych, dzięki którym konstrukcja jest podświetlana na różne kolory.
W sobotni wieczór twórcy wystawy planowali specjalny pokaz laserowy po zakończeniu prezentacji Jerzego Łątki. Ze względu na deszcz musieli z niej jednak zrezygnować. Obiecali jednak, że pokaz zostanie kilkukrotnie odtworzony w niedzielę.

lucy