Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Od oficjalnego otwarcia Bibliotechu rozpoczęły się obchody 70-lecia PWr [WIDEO]

14.11.2014 | Aktualizacja: 25.02.2015 08:55

Bibliotech otwarty! Na zdjęciu: Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, profesor Krzysztof Kurzydłowski, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski i dr Anna Wałek (fot. Krzysztof Mazur)

Politechnika Wrocławska dołączyła do grona otwartych uczelni – mówił podczas wykładu inaugurującego działalność Repozytorium Wiedzy profesor Marek Niezgódka, szef Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego


Otwarcie Repozytorium Wiedzy i ogłoszenie przez rektora PWr profesora Tadeusza Więckowskiego deklaracji poparcia przez Politechnikę Wrocławską idei Otwartego Dostępu do Zasobów Nauki (Open Access) poprzedzone było oficjalnym, symbolicznym otwarciem Bibliotechu. Ten nowoczesny budynek i jego wyposażenie to elementy projektu „Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na potrzeby Innowacyjnej Gospodarki”.
Z elektronicznych zasobów biblioteki korzystają już nie tylko studenci, naukowcy i badacze, ale również przedsiębiorcy. – Bo to również okno na świat dla gospodarki – podkreślał profesor Tadeusz Więckowski podczas oficjalnej inauguracji działalności cyfrowej biblioteki.

Yt

W Bibliotechu - Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, oprócz biblioteki znalazł się także Ośrodek Współpracy Nauki z Gospodarką, Dział Transferu Wiedzy i Informacji oraz Dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej. To miejsce otwarte dla przedsiębiorców, którzy chcieliby nawiązać współpracę z uczelnią.

Dla profesora Krzysztofa Kurzydłowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Bibliotech stanowi „kolejny element w budowie potęgi Politechniki Wrocławskiej”. - Patrzymy na to w Warszawie z radością, czasem z pewną zazdrością i dopingujemy was - mówił profesor Kurzydłowski.
- Szczęście sprzyja dobrym – zauważył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. A wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl dodał: - Inwestycja wzmocniła siłę akademickiego Wrocławia. Wrocław jest dumny z wysokiej pozycji Politechniki w rankingach wyższych uczelni.
Do korzystania ze zbiorów Bibliotechu zachęcała szefowa Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej dr Anna Wałek. Wyjaśniła, do czego służy 400 terminali w bibliotece. – Nie wszystko można znaleźć w Internecie w tzw. otwartym dostępie – mówiła. – Przy pomocy terminali można korzystać z różnych zasobów Politechniki Wrocławskiej: czasopism, wyników badań, skryptów, itd.
Profesor Marek Niezgódka podczas wykładu inaugurującego działalność Repozytorium Wiedzy mówił o otwartym dostępie do zasobów nauki oraz o traktowaniu wiedzy jako globalnego dobra publicznego: – Jego ograniczanie jest nie tylko politycznie, ale i ekonomicznie szkodliwe - mówił profesor.

bibliotech15.jpg
Politechnika Wrocławska jest sygnatariuszem Deklaracji Berlińskiej. Została ona stworzona, by promować Internet, który ma być instrumentem dla polityków odpowiedzialnych za rozwój nauki, instytucje badawcze czy agencje przyznające fundusze. Aby takim się stał, informacja powinna być szeroko dostępna w społeczeństwie. Dlatego tak ważna jest rozbudowa narzędzi pozwalających na upowszechnianie wiedzy, nie tylko w tradycyjnej formie, ale szczególnie w oparciu o zasady wolnego dostępu przez Internet.
To, że inwestycja PWr stanowi nie tylko element wrocławskiej nauki i innowacji, ale również efektowny fragment miejskiej zabudowy, zostało docenione już kilka miesięcy temu. Bibliotech znalazł się w czołówce laureatów architektonicznego konkursu Piękny Wrocław.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz
O obchodach 70-lecia Politechniki Wrocławskiej również tutaj.