W MPWiK na Mokrym Dworze powstała nowoczesna stacja badawcza do uzdatniania wody. Projekt zrealizowany został w ramach konsorcjum Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji, którego jednym z liderów jest Politechnika Wrocławska- To pierwsza tak nowocześnie wyposażona stacja w Polsce – zapewnia
Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK we Wrocławiu. – Musimy sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami cywilizacja, czyli nowym typom zanieczyszczeń wody, jak antybiotyki, narkotyki czy środki chemiczne i biologiczne. Będziemy tu różnymi metodami badać stan wód służących do produkcji wody pitnej.

Stacja badawcza powstała dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt rozpisany został na trzy lata, jego całkowity koszt wyniósł ponad 6 milionów złotych. Instalacja składa się z dwóch części – biologicznej i fizyczno-chemicznej. Dzięki niej możliwe będzie wykonanie takich działań jak biologiczne usuwanie azotu, mikro- i nanofiltracja czy wymiana jonowa.

– MPWiK będzie udostępniać swoją infrastrukturę badawczą dla wszystkich członków konsorcjum IATI – mówi profesor
Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Dla uczelni to fantastyczna sprawa, będziemy realizować nie tylko cele dydaktyczne, ale i naukowe. Jestem przekonany, że powstanie tu niejeden doktorat, niejedna habilitacja. Nasza współpraca w ramach konsorcjum nabrała konkretnych kształtów.
Z kolei profesor
Jerzy Szkutnik z Politechniki Częstochowskiej zauważył już kilka tematów z obszaru energetyki, w ramach których przewiduje współpracę z MPWiK i Politechniką Wrocławską.
- Dzięki MPWiK mamy tak dobrą wodę, że możemy pić ją prosto z kranu, a jeszcze kilka lat temu tak nie było – uważa wiceprezydent Wrocławia
Wojciech Adamski. – Nowa instalacja ma pomóc w diagnozowaniu obecnego stanu rzeczy, ma pomóc uzdatniać wodę szybciej i bardziej ekologicznie.
Konsorcjum
Instytut Autostrada Technologii i Innowacji związało się w lipcu tego roku. Tworzy je siedemnaście uczelni wyższych, dwa instytuty oraz trzy przedsiębiorstwa. Partnerzy projektu połączyli siły, by pracować nad technologiami kluczowymi dla polskiej gospodarki. Zmierzają współpracować ze sobą nad rozwiązaniem konkretnych problemów technicznych i technologicznych w ściśle wyspecjalizowanych zespołach, tworząc tzw. centra kompetencji.
- Cieszę się, że pierwsze takie centrum powstało właśnie we Wrocławiu i jest nadzorowane przez jednostkę przemysłową – mówi rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski.
Więcej o IATI dowiesz się
tutaj.
Iwona Szajner