Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Mogę więcej, bo chcę – spotkanie na Politechnice Wrocławskiej

27.10.2014 | Aktualizacja: 03.11.2014 10:53

Podpisanie listu intencyjnego powołującego radę ekspertów ds. kształcenia studentów z niepełnosprawnościami (fot. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz)
Od podpisania listu intencyjnego, powołującego radę ekspertów ds. kształcenia studentów z niepełnosprawnościami, rozpoczęło się w Bibliotechu spotkanie pod hasłem „Mogę więcej, bo chcę – Wrocław”

Celem rady ma być m.in. poprawa jakości kształcenia studentów z niepełnosprawnościami oraz poprawa poziomu dostępności szkół wyższych poprzez regularną wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. List intencyjny podpisali przedstawiciele wrocławskich i opolskich uczelni wyższych oraz instytucji działających w obszarze kształcenia osób z niepełnosprawnościami.
niepel4_27.10.jpg
W Bibliotechu gości powitali: rektor Politechniki Wrocławskiej profesor Tadeusz Więckowski, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych oraz Krzysztof Peda, prezes Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości”.
niepel3_27.10.jpg
Dyskutowano m.in. o tym, jak zwiększyć efektywność edukacji osób niepełnosprawnych. Jeden z uczestników panelu, poseł Sławomir Piechota - przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - zwrócił uwagę m.in. na rolę rodziców w kształceniu niepełnosprawnych dzieci. Mówił, jak ważne jest, by nie hamowali oni swojego dziecka przed wyjściem w samodzielność.
Jednak „hamulcowymi” nie bywają wyłącznie rodzice. Ważne, by wypracować takie mechanizmy ukierunkowania kształcenia osób z niepełnosprawnościami, które pozwolą im wykonywać zawód zgodny z wykształceniem.
A o tym, z jakimi trudnościami w codziennym życiu spotykają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami, można było przekonać się m.in. robiąc kanapkę z zawiązanymi oczami, strzelając do celu z opaską na oczach i słuchawkami na uszach imitującymi dźwięk umożliwiający trafienie do celu, jeżdżąc slalomem na wózku inwalidzkim, odgadując obrazki w grafice dotykowej, czy też wypełniając druk przelewu bankowego z użyciem powiększalnika ekranowego.
niepel7_27.10.jpg
niepel2_27.10.jpg
W holu Bibliotechu spotkaliśmy też Asię z Warszawy, której towarzyszył pies przewodnik - biszkoptowy Bryś. I mimo, iż pierwszy raz był w tym budynku, bezbłędnie prowadził swoją panią do wyjścia, do ławeczki czy też do toalety.
niepel6_27.10.jpg
Przed budynkiem Bibliotechu zorganizowano Wyścig W-skersów. Do rywalizacji stanęło 11 duetów, reprezentujących AZS, NZS, PWR Racing Team oraz Best Wrocław. Mieli do pokonania slalom na wózku inwalidzkim. Najpierw jechał jeden zawodnik, przy asekuracji swojego partnera, później następowała zmiana.  Zwyciężył duet: Andrzej ze Studenckiego Klubu SKOK i Wojtek z AZS-u, którzy uzyskali czas 1:40. – Wózkiem nie jeździ się łatwo. Trzeba wiedzieć, którą ręką poruszać koła na zakręcie, co zrobić, żeby się nie wywrócić  i jak omijać przeszkody. Dobrze, że wcześniej trochę trenowaliśmy. To było prawdziwe wyzwanie – mówił Andrzej.
wybrani_27.10.jpg
wybrani1_27.10.jpg
kg, mj