Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Stypendia dla 11 młodych naukowców z Politechniki Wrocławskiej

06.10.2014 | Aktualizacja: 13.10.2014 16:42

(fot. Fotolia)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznała stypendia młodym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i mają imponujący dorobek naukowy. Badacze dostaną około 5 tys. zł miesięcznie przez najbliższe trzy lata. Wśród nich jest 11 naukowców z PWr
Resort przeznaczy na stypendia w sumie 35 mln zł. To dziewiąta edycja ministerialnego konkursu. Stypendia są przyznawane badaczom, którzy nie ukończyli 35. roku życia i wyróżniają się dorobkiem i jakością badań. Ministerstwo odebrało 727 wniosków, oceniło je i spośród nich wybrało 202 laureatów, którzy reprezentują dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej, nauk przyrodniczych, technicznych, ścisłych, rolniczych i medycznych.

Jak tłumaczy na stronie internetowej resortu minister Lena Kolarska-Bobińska, stypendia dla wybitnych młodych naukowców to nagroda za ich pasję naukową i przekraczanie naukowych granic. - Polska potrzebuje innowacji, a to właśnie młodzi potrafią łamać bariery, szukać nowych pomysłów i idei. Obok tych prestiżowych wyróżnień młodzi badacze mają na początku kariery naukowej wiele innych możliwości rządowego wsparcia, z których chętnie korzystają. Są liderami w zdobywaniu grantów z Narodowego Centrum Nauki, dostają pieniądze w ramach programu Iuventus Plus – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są młodym badaczom zatrudnionym na uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Wnioski składa instytucja zatrudniająca młodego badacza. Ocenie podlega m.in. dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody oraz udział w projektach międzynarodowych.
ministerstwo_nauki.jpg
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którym przyznano stypendia:
* dr inż. Przemysław Kowalczuk z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i  Geologii,
* dr hab. inż. Marcin Magdziarz  z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
* dr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki,
* dr inż. Jacek Małecki  z Wydziału Podstawowych Problemów  Techniki,
* dr inż. Mateusz Bański  z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
* dr inż. Marcin Motyka  z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
* dr inż. Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemicznego,
* dr inż. Paweł Hawryszków z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
* dr hab. Mateusz Kwaśnicki z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
* dr inż. Igor Buzalewicz z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
* dr inż. Tomasz Kurzynowski z Wydziału Mechanicznego.
Lista wszystkich stypendystów tutaj.
lucy