Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Nowi konstruktorzy idą w świat

10.05.2013 | Aktualizacja: 24.05.2013 16:20

Są dyplomy, jest radość! (fot. Krzysztof Mazur)

Jesteście absolwentami najlepszego wydziału budownictwa w Polsce i jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju – zapewniali w piątek absolwentów Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr prorektor profesor Cezary Madryas i dziekan profesor Jerzy Hoła.
- Wszystko się spełniło po waszej myśli. To radość także dla waszych najbliższych i dla nas, nauczycieli akademickich i dziekanów – mówił dziekan Hoła witając kolejny rocznik absolwentów Budownictwa. Dyplomy otrzymało aż 338 osób, w  tym 12 ukończyło jednolite studia magisterskie, 278 studia stacjonarne I stopnia, 21 niestacjonarne I stopnia, 22 stacjonarne II stopnia i pięć – niestacjonarne II stopnia.
Profesor Jerzy Hoła podkreślał, że aż 98 spośród absolwentów otrzymało ocenę celującą lub bardzo dobrą. - To świetny wynik, już dawno nie było takiego sukcesu – cieszył się.
Przypomniał też zeszłoroczne wyróżnienie przyznane wydziałowi przez Państwową Komisję Akredytacyjną, która uznała go za najlepszy spośród 26 innych w Polsce, kształcących na kierunku Budownictwo. Wydział BLiW PWr znalazł się również w gronie około 30 wszystkich wydziałów, wyróżnionych w zeszłym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Ranga wydziału wpływa na wagę waszego dyplomu – trzeba się tym chwalić w środowisku zawodowym, w jakim się znajdziecie. Jestem przekonany, że to przełoży się na wasze sukcesy – mówił profesor Hoła.
Dr Piotr Berkowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów PWr, zachęcał do wstąpienia do stowarzyszenia, którego celem jest podtrzymywanie więzi między byłymi studentami i uczelnią. Przynależność ta może być pomocna w nawiązywaniu kontaktów zawodowych w przyszłości. Rozdano też nagrody w konkursach na najlepsze prace dyplomowe. Konkurs za prace inżynierskie, tradycyjnie organizowany był przez WBLiW PWr i Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, a za prace magisterskie przez Wydział Budownictwa we współpracy z wrocławskim oddziałem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Profesor Eugeniusz Hotała, prezes DOIB ogłosił wyniki konkursu na prace inżynierskie „Constructor temporis futuri” (konstruktor czasów przyszłych). Trzy równorzędne nagrody otrzymali: inż. Marcin Bambuła za „Projekt domu jednorodzinnego niskoenergetycznego z wykorzystaniem niskotemperaturowej energii gruntu”, inż. Igor Drużbiak za „Projekt przekrycia terminalu Portu Lotniczego na słupach w kształcie drzewa” oraz inż. Paweł Rudner za „Projekt prefabrykowanego domu mieszkalnego z papieru”
W konkursie na najlepsze prace magisterski nagrody wręczali prorektor profesor Cezary Madryas, dziekan profesor Jerzy Hoła, Tadeusz Nawracaj, prezes wrocławskiego oddziału PZITB i jego zastępca Zygmut Matkowski. Przyznano je w dwóch kategoriach: obiektów liniowych i mostowych oraz obiektów kubaturowych.
W pierwszej z nich dwie pierwsze równorzędne nagrody otrzymali: inż. Hubert Rosiak za „Projekt wiaduktu drogowego WM18 nad drogą ekspresową S8” oraz inż. Dorota Urbańska za „Projekt naprawy żelbetowych elementów esplanady komunikacyjnej” . Wyróżnienia dostali: inż. Łukasz Stachowicz za „Projekt wiaduktu drogowego z prefabrykowanych belek żelbetowych nad aleją Sobieskiego we Wrocławiu”, inż. Krzysztof Bielecki za „Projekt estakady o konstrukcji stalowej na placu składowym”.
W kategorii obiektów kubaturowych I nagrodę otrzymał inż. Michał Wróblewski za „Projekt centrum kongresowego o prefabrykowanym układzie nośnym konstrukcji”, a wyróżnienia: inż. Joanna Gonecka za „Projekt rozbieralnego przekrycia magazynu na produkty rolne”, inż. Szymon Maciej Chudziak za „Projekt przekrycia pasażu handlowego” oraz inż. Agnieszka Waściszewska za „Projekt wielorodzinnego domu mieszkalnego z wariantowym rozwiązaniem ścian zewnętrznych ze względu na możliwość wykorzystania energii słonecznej”.
Krystyna Malkiewicz