Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sport

Drukuj

Złoto i srebro dla kolarzy górskich z Politechniki Wrocławskiej

01.06.2015 | Aktualizacja: 02.06.2015 16:25

AMP w Jeleniej Górze, start wyścigu kobiet (fot. materiały prasowe)

Na Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim, które zakończyły się w niedzielę w Jeleniej Górze, duży sukces odnieśli reprezentanci Politechniki Wrocławskiej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zdobyli srebro w klasyfikacji drużynowej. A złoto i tytuł Akademickiego Mistrza Polski wywalczył w rywalizacji indywidualnej Piotr Kurczab, student zarządzania i inżynierii produkcji



Złoty medal zdobyła też Karolina Cierluk, która wywalczyła go w kategorii studentek uczelni technicznych, a srebrny - Iwona Kurczab.

W tym roku pogoda dopisała. Podczas sobotniego wyścigu na czas było pochmurnie i zimno, ale nie padało. W tej rywalizacji złoto wywalczył Piotr Kurczab. Karolina Cierluk wśród kobiet była piąta.
W niedzielę od samego rana nad Jelenią Górą świeciło piękne słońce. Temperatura podskoczyła do blisko 25 stopni C, co mogło zapowiadać trudną walkę z morderczą trasą. Studentki miały ułatwione zadanie, bo startowały rano - o godz. 9.30. W tym wyścigu po raz pierwszy od pięciu lat Politechnika Wrocławska miała naprawdę mocną reprezentację, bo na pierwszym roku studiują aż trzy utalentowane młode zawodniczki. Karolina Cierluk wybrała bardzo trudny kierunek, biotechnologię na WPPT, ale udaje jej się godzić studia z wyczynowym uprawianiem kolarstwa górskiego. W niedzielę potwierdziła swoją klasę i wywalczyła czwarte miejsce, zdobywając tym samym złoty medal wśród studentek uczelni technicznych.
Iwona Kurczab podążała niedaleko za swoją koleżanką z uczelni i finalnie zajęła szóste miejsce. Natomiast Agata Drozdek, studentka Wydziału Chemicznego, która na co dzień ściga się w szosowej grupie i trenuje głównie na torze kolarskim, na AMP przyjechała prosto z Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Pruszkowie i po bardzo dobrej jeździe jako szesnasta zawodniczka przekroczyła linię męty, przejeżdżając wszystkie cztery okrążenia na trudnej, technicznej trasie MTB zlokalizowanej w parku Paulinum.

Wyścig główny mężczyzn ruszył punktualnie o godz. 12.30. W pierwszych dwóch rzędach wyczytano aż dwóch reprezentantów Politechniki Wrocławskiej – najlepszego poprzedniego dnia Piotra Kurczaba i Patryka Kaczmarczyka, który w wyścigu na czas zajął siódme miejsce. Zaraz po starcie doszło do kraksy, w którą niestety zaplątało się kilku reprezentantów Politechniki Wrocławskiej, co miało niemały wpływ na dalszą rywalizację. 

Z problemami sprzętowymi i zdrowotnymi musiał poradzić sobie Grzegorz Bem, student Wydziału Mechanicznego. Bardzo dobrze natomiast jechał Piotr Kurczab, który od początku do końca prowadził w wyścigu, mając sporą przewagę nad drugim zawodnikiem.

Na kolejnych pozycjach toczyła się walka o miejsce w klasyfikacji drużynowej mężczyzn, gdzie punktuje się trzech najlepszych zawodników. 

Patryk Kaczmarczyk, student Wydziału Elektroniki, niestety zmagał się z defektem przedniego koła, co utrudniło mu nawiązanie walki o pierwszą piątkę. Ukończył zmagania na dziewiątej pozycji. 

Świetnie pojechał też Wojciech Pawłowski, student Wydziału Mechanicznego, ścigający się na co dzień w maratonach na długim dystansie, który w niedzielę wywalczył 12. miejsce, co przy tak mocnej obsadzie było dużym sukcesem. 

Miejsca pozostałych reprezentantów Politechniki Wrocławskiej to: 29. Paweł Wojczal, 40. Grzegorz Bem, 41. Krystian Jakubek, 63. Mateusz Ułamek. Łukasz Szymczuk niestety nie wystartował z powodu kontuzji z dnia poprzedniego.

W klasyfikacji drużynowej Politechnika Wrocławska wywalczyła dwa srebra – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowo w klasyfikacji uczelni technicznych studentki z Politechniki Wrocławskiej okazały się bezkonkurencyjne i zdobyły złoty medal.

Wyjazd na Akademickie Mistrzostwa Polski reprezentacji Politechniki Wrocławskiej wspierał Fiat. Na miejscu studenci PWr mogli korzystać z samochodu Fiat 500L Trekking i zaprezentować go w ramach akcji #FiatLikesU, która jest prowadzona w kilku krajach w Europie, w tym w Polsce właśnie na naszej uczelni. Namiot teamowy i trenażery do rozgrzewki zapewniła firma Dema.

Sekcja kolarstwa górskiego na Politechnice Wrocławskiej działa od 1997 roku. Z roku na rok się rozwija  i zrzesza coraz więcej studentów i studentek. Od sześciu lat prowadzi ją Kamil Dziedzic. Przy sekcji działa także drużyna kolarska wspierana przez firmę Mitutoyo.
Więcej informacji dostępnych na stronie www.mtbpwr.pl.

Kamil Dziedzic