Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Medal dla profesora Misiewicza

06.09.2013 | Aktualizacja: 21.11.2013 12:19

Profesor Jan Misiewicz (fot. Joanna Pająk)

Po raz pierwszy od ponad 30 lat najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Medal Mariana Smoluchowskiego, trafi do uczonego z Wrocławia. Otrzyma je profesor Jan Misiewicz z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Medalem honorowane są osoby, których prace w sposób wybitny przyczyniły się do rozwoju fizyki w Polsce. Komisja Nagród i Odznaczeń PTF przyznaje go nie częściej niż raz do roku. Odznaczenie po raz drugi w 48-letniej historii trafi do naukowca z uczelni technicznej. Po raz drugi na Politechnikę Wrocławską. W 1979 r. otrzymał go wybitny chemik profesor Włodzimierz Trzebiatowski, profesor Jan Misiewicz odbierze medal 9 września.
Dyrektor Instytutu Fizyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr zostanie uhonorowany za wkład w stworzenie „wrocławskiej szkoły fizyki półprzewodników” oraz rozwój nowoczesnej tematyki badań eksperymentalnych – optycznej spektroskopii struktur niskowymiarowych. Przyznaje, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia. – Jestem niezwykle zaskoczony. Zwłaszcza, że do tej pory, za wyjątkiem 1979 roku, kiedy nagrodzono profesora Trzebiatowskiego z Politechniki Wrocławskiej, medal dostawali naukowcy z uniwersytetów lub ośrodków PAN-owskich – mówi profesor Misiewicz.
Od 1992 r. profesor Jan Misiewicz kieruje założonym przez siebie Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur. Jest to jeden z najważniejszych w Polsce ośrodków badawczych w dziedzinie fizyki półprzewodników. Laboratorium powstało, kiedy profesor Misiewicz zbudował pierwszy w Polsce układ do spektroskopii modulacyjnej. Technika ta okazała się przełomowym rozwiązaniem w badaniu wielowarstwowych struktur niskowymiarowych metodami optycznymi. Z możliwości badawczych laboratorium korzystały nie tylko polskie, ale też zagraniczne ośrodki naukowe. Dziś pracuje w nim około 30 badaczy - uczniów  i wychowanków profesora Misiewicza.
- Bez międzynarodowej współpracy rozwój laboratorium nie byłby możliwy. Bez partnerów z zagranicy nie moglibyśmy brać udziału w projektach europejskich. W naszej pracy często potrzebujemy technologii, której na naszej uczelni, w naszym kraju, po prostu nie ma – podkreśla uczony.     
Jednym z pierwszych partnerów zagranicznych laboratorium OSN był zespół naukowy profesora Alfreda Forchela z Uniwersytetu w Würzburgu. W 2010 r., po dwóch latach współpracy, Niemiecka Wspólnota Badawcza oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uhonorowały profesora Misiewicza oraz profesora Forchela nagrodą „Copernicus”, zwaną europejskim noblem.
Za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne profesor Jan Misiewicz otrzymał również Nagrodę „Docendo Discimus” Senatu Politechniki Wrocławskiej, Subsydium Profesorskie „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Specjalną Nagrodę Naukową Rektora Politechniki Wrocławskiej im. Hugona Steinhausa. Czterokrotnie odbierał Nagrodę Ministra, w tym Nagrodę Indywidualną za rozprawę habilitacyjną.
Profesor Misiewicz wypromował 18 doktorów i 4 doktorów habilitowanych. Był pomysłodawcą uruchomienia na Politechnice Wrocławskiej „nanoinżynierii” – multidyscyplinarnej specjalności, której studenci mierzą się z wyzwaniami nanotechnologii w XXI wieku. Jest autorem ponad 500 artykułów naukowych, współautorem wielu podręczników i skryptów, inicjatorem wymiany studenckiej z wiodącymi uczelniami w kraju i na świecie, a także serii wykładów dla studentów prowadzonych przez wybitnych uczonych z zagranicy.
Joanna Pająk