Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Doc. dr Janusz Górniak: Oni są dobrzy!

05.09.2013 | Aktualizacja: 21.11.2013 12:20

Doc. dr Janusz Górniak jest wykładowcą w Instytucie Matematyki i Informatyki Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr (fot. Krzysztof Mazur)

Na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu zawodnicy z Polski zdobyli aż 10 medali - 5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe, wygrali też klasyfikację drużynową. 

O młodych zdolnych rozmawiamy z doc. dr. Januszem Górniakiem z PWr - przewodniczącym komitetu organizacyjnego  mistrzostw.
Dumny jest pan z naszej reprezentacji?
Oczywiście. W tym roku przywieźliśmy wyjątkowo dużo medali. Jest to jednak duma połączona z pewną refleksją. Na takie rewelacyjne wyniki w finale międzynarodowym w Paryżu złożyło się kilka czynników. Oczywiście talent i umiejętności zawodników, ale też wieloletnia praca. To nie jest jednorazowe wydarzenie, ale długi proces. Konkurs ten organizujemy i jeździmy z reprezentacją Polski do Paryża już od 21 lat. Niektórzy zawodnicy startują w nim wielokrotnie.
Konkurs jest kilkuetapowy.
Ci młodzi ludzie rozwiązują zadania, trenują, szkolą się cały rok, a nie tylko na kilka tygodni przed zawodami. Konkurs w Paryżu trwał 2 dni, startowało w nim 29 polskich zawodników.
Pomówmy o nagrodach, to jakie trofea przywieźli zawodnicy z Paryża?
Poza medalami? Encyklopedię Universalis, dyplomy i różne gadżety. Oczywiście medale i tytuły mistrzów świata są najważniejsze. Jednak muszę przyznać, że etap krajowy cieszy się w Polsce dużo większym prestiżem. U nas nagrody funduje m.in. prezydent RP, premier, marszałek Sejmu, prezydent Wrocławia, wojewoda i marszałek Dolnego Śląska czy rektor Politechniki Wrocławskiej. Wszystko po to, aby zachęcić dzieci do startowania w konkursie gier matematycznych i logicznych. Jak widać, przynosi to efekty.
W konkursie startują zawodnicy w różnym wieku począwszy od 3 klasy szkoły podstawowej. W czym tkwi sekret ich sukcesu?
Są dobrzy! Powiem więcej, są bardzo dobrzy. I jeszcze więcej - wybitni.
Tak po prostu?
Mają talent do rozwiązywania problemów matematycznych, ale też stale trenują i rozwiązują zadnia. Bo tu chodzi o pewien sposób myślenia. My, matematycy, tak naprawdę cały czas mamy myśli zaprzątnięte jakimiś zadaniami. W tramwaju, w samochodzie, na spacerze czy nawet oglądając film.
Również taki 10-latek?
Pewnie trochę tak, ale oprócz tego to są normalne dzieci – grają w piłkę, przeżywają różne emocje, denerwują się, czasem kłócą i płaczą, gdy im coś się nie powiedzie. Na pewno trzeba z nimi pracować indywidualnie, bo na zwykłych lekcjach zwyczajnie się nudzą.
Dlaczego warto w ogóle startować w takich konkursach?
Jak odpowiem, że matematyka jest królową nauk, zabrzmi to banalnie. Ale tak jest. Wcale nie trzeba od razu być matematykiem w ścisłym sensie. Mając umiejętność logicznego myślenia można być dobrym też w innych dziedzinach. Dla przykładu, jeden z naszych zawodników sprzed kilkunastu lat, został muzykiem i startował w Konkursie Chopinowskim. Z tego, co wiem, nawet daleko zaszedł.

Rozmawiała Iwona Szajner

Przykładowe zadanie z mistrzostw w Paryżu. Poziom trudności – 5 klasa szkoły podstawowej. Odgadnij liczbę:

ABCDEFGHI jest liczbą dziewięciocyfrową napisaną wszystkimi cyframi od 1 do 9. Cyfra A jest mniejsza od cyfry B. Liczby trzycyfrowe ABC, BCD, CDE, DEF, EFG, FGH, GHI są podzielne odpowiednio przez 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9. Jaka jest liczba ABCDEFGHI?
Odpowiedź można przesyłać na adres pryzmat@pwr.wroc.pl

Doc. dr Janusz Górniak z Instytutu Matematyki i Informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych organizuje od wielu lat, prowadzi też zajęcia dla młodzieży w ramach Studium Talent; dyrektor Studium Kształcenia Podstawowego PWr. W interencie dostępny jest cykl jego wykładów z analizy matematycznej, zarejestrowany na PWr przez Telewizję Studencką Styk.

Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych organizowane są od 1993 roku przez Politechnikę Wrocławską. Komitet organizacyjny tworzą: doc. dr Janusz Górniak – przewodniczący, dr hab. Marian Hotloś - Dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr i przewodniczący jury mistrzostw, dr Rościsław Rabczuk - przewodniczący honorowy komitetu organizacyjnego, członek Międzynarodowego Komitetu Gier Matematycznych oraz profesor dr hab. Aleksander Weron - dyrektor Instytutu Matematyki i Informatyki PWr. W konkursie startują zwodnicy w ośmiu kategoriach wiekowych, najniższa – 3 klasa szkoły podstawowej, najstarsza – dorośli zawodowi matematycy.
Więcej informacji na temat konkursu (terminy i przykładowe zadania)na stronie: grymat.im.pwr.wroc.pl