Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Jak sięgnąć po Horyzont 2020. Konferencja w WCTT

04.11.2014 | Aktualizacja: 13.11.2014 11:49

Konferencję „Horyzont 2020 – nauka, współpraca, innowacje” otworzył profesor Jan Koch, dyrektor WCTT Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)
W siedzibie Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii rozmawiano we wtorek o szansach i skutecznych sposobach na pozyskanie funduszy z programu Horyzont 2020
W konferencji „Horyzont 2020 – nauka, współpraca, innowacje”, którą otworzył  profesor Jan Koch, dyrektor WCTT Politechniki Wrocławskiej, o szansach na pozyskanie środków mówili m.in. dr Piotr Kwieciński z Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych REA) oraz Mateusz Gaczyński, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Horyzont 2020 to największy w historii program na badania i innowacje. Jest w nim do rozdysponowania w latach 2014-2020 prawie 80 miliardów euro. Kwota ta podzielona jest na kilka segmentów. I tak m.in. na badania w przemyśle przeznaczono około 17 mld euro, na bazę naukową ponad 24 mld, a na wyzwania społeczne (np. badania związane ze zdrowiem, żywnością, energią czy transportem) – prawie 30 mld.    
Dr Piotr Kwieciński zwracał m.in. uwagę, że humanista czy specjalista od nauk społecznych też może dla siebie znaleźć temat do badań w dziedzinie na pozór nie związanej ze swoimi zainteresowaniami, np. w transporcie. – Bo refleksja społeczna i humanistyczna jest elementem postępu – mówił.

W Horyzoncie 2020 pojawiło się kilka nowości w porównaniu z poprzednią pulą unijnych środków, czyli siódmym programem ramowym. Są to m.in. proste i jednolite stopy refundacji oraz koszty pośrednie ujęte w ryczałcie. Szybciej mają być również zawierane umowy (maks. 8 miesięcy od zgłoszenia wniosku).
O wsparciu MNiSW dla uczestników projektów mówił Mateusz Gaczyński. Podkreślał, że do przygotowania wniosku warto zaangażować specjalistów, gdyż z doświadczenia wie, iż tylko te profesjonalnie przygotowane mają szansę na pozyskanie funduszy. Niezwykle ważne jest również fachowe prowadzenie projektu na dalszym jego etapie. - Zachęcam do składania wniosków, które osiągną sukces – mówił.
Poruszył też m.in. jeden z istotnych aspektów dla środowiska naukowego, czyli premie za pracę przy projekcie. Jest to wsparcie finansowe dla pracowników jednostki zaangażowanej w przygotowanie wniosku. – To premia dla jednostek naukowych, które przygotowały projekt – mówił Gaczyński. – Bo naukowiec to tylko połowa sukcesu. Bez zaplecza, pracowników sukcesu nie ma.  
Konferencji towarzyszy wystawa plenerowa „Dolnoślązacy w międzynarodowych projektach badawczych” przed siedzibą Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii.
Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu „Wyzwania i szanse dla polskiej nauki”. Pierwsze odbyło się w Warszawie, kolejne zaplanowano 6 listopada w Olsztynie.
Wrocławskie spotkanie zorganizowały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz