Wrocławskie Centrum Transferu Technologii świętuje 20 urodziny. Z tej okazji zorganizowano konferencję pt. „Komercjalizacja wyników badań naukowych” - Misją naszej uczelni jest tworzenie nowoczesnego uniwersytetu badawczego typu smart – podkreślał w środę, podczas uroczystego rozpoczęcia konferencji, rektor Politechniki Wrocławskiej profesor Tadeusz Więckowski. - Jednym z naszych celów strategicznych jest rozwój zaawansowanych technologii i współpraca z przemysłem oraz kształcenie kadr inżynierskich dla gospodarki.
Rektor omówił m.in. potencjał badawczy, jakim dysponuje uczelnia (m.in. centra PWr, laboratoria badawcze oraz akredytowane, klastry czy konsorcja). Zwrócił uwagę na zarządzanie procesowe na Politechnice Wrocławskiej. Ponieważ jednym z filarów działalności uczelni jest jej współpraca z gospodarką, szczególnie ważną rolę w jej działalności pełnią Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej oraz Wrocławskie Centrum Transferu Technologii. Przy okazji rektor zaprezentował uczestnikom konferencji modele procesów komercjalizacji oraz transferu technologii na PWr. Przedstawił również efekty współpracy ze środowiskiem gospodarczym. Warto tu podać kilka liczb: liczba zgłoszonych patentów – 1450 (od 2008 do 2014 roku), umowy o współpracy – 1534 (2003-2014), umowy sprzedażowe – 3355 (2010-2014), zlecenia z przemysłem - 11364 (2012-2014).
Wrocławskie Centrum Transferu Technologii powstało w 1995 roku dzięki unijnemu projektowi Bridging the Gap Between University and Industry, prowadzonemu przez Politechnikę Wrocławską oraz uniwersytety w Stuttgarcie i Londynie. Powstało w odpowiedzi na potrzebę powołania instytucji pośredniczącej między światem nauki i gospodarki. - Wrocław wymagał aktywności i nie można było być bezczynnym – mówi o początkach WCTT profesor Jan Koch, twórca i dyrektor centrum. Na początku WCTT poprzez prowadzone studia podyplomowe uzupełniało dydaktykę, która była prowadzona na uczelni. Potem rozszerzało stopniowo swoją działalność. Jego misją jest komercjalizacja wyników badań naukowych uzyskiwanych na Politechnice Wrocławskiej, animowanie współpracy badawczej i technologicznej oraz wspieranie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw.
Podczas 20 lat działalności WCTT przeszkolono prawie 42 tys. osób, przeprowadzono ponad 30 tys. konsultacji i 478 audytów technologicznych, pracownicy centrum pomogli w złożeniu 469 wniosków o dofinansowanie badań przez Komisję Europejską i założeniu 162 innowacyjnych przedsiębiorstw. Centrum sfinansowało 303 projekty badawczo-wdrożeniowe realizowane przez jednostki naukowe na rzecz MŚP. Dziś, z perspektywy 20 lat, profesor Jan Koch ocenia swoje dzieło: - Uważam, że udało mi się, po pierwsze, zebrać grupę ludzi, których potrafiłem zmotywować i którzy zawsze byli bardzo zaangażowani w to, co robią. Po drugie, wybudować budynek i to nie tylko ze środków PWr, ale przede wszystkim Fundacji Polsko-Niemieckiej. Poza tym los jest dla mnie bardzo łaskawy, bo pozwolił mi po przejściu na emeryturę wciąż pracować i realizować rozpoczęte przez ze mnie dzieło. Wśród uczestników jubileuszowej konferencji nie mogło zabraknąć m.in. przedstawicieli Konsulatu Generalnego Niemiec, samorządów miejskiego i wojewódzkiego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także kilkunastu uczelni wyższych z całego kraju. Więcej o WCTT tutaj.
kg
|