Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Klubu Seniora

Drukuj

Zabytkowe wieże w obiektywie

12.02.2014 | Aktualizacja: 12.02.2014 15:28

Zuzanna Szołtysek - na pierwszym planie po prawej - często fotografuje wieże cisnień (fot. Krzysztof Mazur)

​Wieże ciśnień są piękne - przekonywała emerytów Politechniki Wrocławskiej Zuzanna Szołtysek, germanistka z Torunia, która od lat fotografuje te obiekty. Na otwartej w Klubie Seniora wystawie można zobaczyć zdjęcia jej i Agaty Skrukwy z Poznania.
Zuzanna Szołtysek tłumaczyła na wernisażu wystawy: - Wieże ciśnień przez wiele lat służyły jako zbiorniki wody dla miast, zapewniały też właściwe ciśnienie w rurach i kranach. Budowano je przez około stu lat, od lat 50. XIX w. do końca lat 40. XX w. Powstawały wieże komunalne (służące wszystkim mieszkańcom okolicy), kolejowe i zakładowe. Wszystkie wieże kolejowe są do siebie bardzo podobne. Inaczej jest z wieżami komunalnymi, które miały pokazywać prestiż miejsc, w których je budowano. Powstawały one na obrzeżach miast, często na wzniesieniach. Stanowiły więc dobre punkty obserwacyjne. Później rozwijające się miejskie osiedla wchłaniały wieże.
Szołtysek nie poprzestawała na samym fotografowaniu budowli. Starała się poznać ich historię, a po zrobieniu zdjęcia śledziła dalsze losy fotografowanych wież. Żadna z nich nie służy już swojemu pierwotnemu celowi. W wielu znalazły swoją siedzibę różne towarzystwa, w niektórych powstały lokale gastronomiczne, inne przekształcono na mieszkania. Jedna z wież - na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie - służy jako kościół pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Wernisaż odbył się 11 lutego. Wystawę można oglądać w Klubie Seniora PWr do 7 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14.
Maria Lewowska