Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Miasta

Drukuj

O blokowiskach w muzeum. Dyskusja o szarości, pastelozie i modernizmie

20.05.2015 | Aktualizacja: 02.06.2015 16:24

Wrocławski Kozanów (fot. Julo/Wikipedia)

Muzeum Współczesne zaprasza na kolejną dyskusję z cyklu „Anatomia blokowisk”.  Jej uczestnicy zastanowią się m.in. nad tym, jak szarość blokowisk wpływa na nasze postrzeganie miejskiej estetyki. Wśród panelistów jest dr Michał Dębek z Politechniki Wrocławskiej

„Anatomia blokowisk” jest cyklem pięciu spotkań organizowanych przez Muzeum Współczesne Wrocław. Urbaniści, architekci, socjologowie, krytycy sztuki i eksperci innych dziedzin debatują  o tym, jakie są polskie osiedla z wielkiej płyty i czy negatywne stereotypy o nich mają faktyczne przełożenie na doświadczenie i jakość życia w blokowiskach.


28 maja kolejna odsłona cyklu „Anatomia blokowisk. Vol:5 —Gałka oczna”. Jej uczestnicy zastanowią się m.in., co sprawiło, że tak mocno identyfikujemy walorową estetykę z danym okresem politycznym w Polsce oraz  czy charakterystyczne dla blokowisk "szaleństwo kolorystyczne" jest efektem permanentnej szarości, a może kolory zmieniają wizerunek i odbiór wielkiej płyty? 

W dyskusji wezmą udział dr Michał Dębek, Krzysztof Ziental i Marcin Szczelina, a poprowadzi ją Tomasz Bojęć, autor bloga Blokblog.pl.

Dr Michał Dąbek jest  urbanistą i psychologiem, pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i jest  adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Bada mechanizmy mentalne zachodzące z użytkowaniem przestrzeni publicznych, "galerii" handlowych i obszarów mieszkaniowych. Badał też rolę koloru w odbiorze blokowisk.

Krzysztof Ziental to historyk sztuki, konserwator zabytków. Jest specjalistą od architektury modernistycznej, a od kilku miesięcy konserwatorem zabytków w Kaliszu.

Natomiast Marcin Szczelina jest krytykiem i kuratorem architektury oraz asystentem dyrektora Aarona Betskiego na XI Biennale Architektury w Wenecji. Jest także korespondentem magazynu „Domus” i felietonistą miesięcznika „Sukces” oraz ekspertem Europejskiej Nagrody Architektonicznej Miesa van der Rohe Award 2015, współtwórcą kolektywu Architecture Snob. i założycielem niezależnej przestrzeni do testowania granic architektury - Furheart Gallery. 

Spotkanie zacznie się o godz. 18. Wstęp jest wolny.

l