Po trwającym ponad pół roku remoncie w najbliższy weekend w Jaworzynie Śląskiej będzie można zobaczyć zabytkowe wagony Ci28, a podczas wakacji nawet się nimi przejechać. Na miłośników kolejnictwa czeka też wiele innych atrakcji w całym kraju
Zimą dyrekcja Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej podjęła decyzję o naprawie dwóch zabytkowych wagonów osobowych Ci28. Wagony wyprodukowano w 1928 r. we wrocławskiej wytwórni taboru kolejowego Linke Hofmann Werke (późniejsza Państwowa Fabryka Wagonów). Całą swoją kolejową służbę spędziły na Śląsku – przed 1945 r. w wagonowniach w Katowicach i Opolu. Po 1945 r. kiedy zostały przejęte przez Polskie Koleje Państwowe - w wagonowniach Katowice i Tarnowskie Góry. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku wycofano je z obsługi przewozów pasażerskich i przystosowano do roli wagonów gospodarczych. Potem trafiły do Jaworzyny Śląskiej. Po likwidacji parowozowni i skansenu zaczęły podpadać w ruinę.
Na przełomie 2013 i 2014 r. udało się przeprowadzić naprawę główną polskiej lokomotywy parowej TKt48-18 z 1951 r. Parowóz został utrzymany w ruchu. Ostatecznym celem było odtworzenie historycznego składu pociągu osobowego, typowego dla kolejowego krajobrazu Przedgórza Sudeckiego z lat 50. i 60. XX wieku. Parowóz wymagał więc „doposażenia" w wagony. Wagony Ci28 wydawały się naturalnym wyborem. Po wstępnych oględzinach, w oparciu o wytyczne Kolejowego Komisarza Odbiorczego i po odbyciu kilku wyjazdów studyjnych do innych placówek posiadających wagony serii Ci i bliźniaczych przystąpiono do naprawy.
Teraz, po przeszło siedmiu miesiącach intensywnych prac, wagony będą zaprezentowane publiczności. A następnym krokiem będzie uruchomienie regularnego wakacyjnego połączenia kolejowego obsługiwanego przez lokomotywę parową TKt48-18 oraz dwa historyczne wagony Ci28 na trasie Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska.
W najbliższy weekend w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej można wziąć udział w spotkaniu z historycznym składem z lat 50. XX wieku. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Podczas wakacji na miłośników kolejnictwa czeka też wiele innych propozycji. M.in. trzecia edycja Parady Lokomotyw w Międzychodzie (8 sierpnia), czy lipcowa wyprawa specjalnym pociągiem turystycznym „Jagiełło” do Malborka na coroczne inscenizacje związane z Oblężeniem Zamku. Szczegóły tutaj.
Można też skorzystać z propozycji wyjazdu specjalnym pociągiem turystycznym „Pielgrzym” do Częstochowy , a na początku września będzie okazja przejechać się pociągiem z lokomotywą EL2.100 w roli głównej - po sieci kopalnianej KWB Konin. Szczegóły oraz cennik można znaleźć tu. kg
|