Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Miasta

Drukuj

Produkcje z 17 krajów powalczą o główną nagrodę

10.04.2013 | Aktualizacja: 24.04.2013 10:20

Znak rozpoznawczy festiwalu - KANopek

​Już po raz 14. miłośnicy filmów offowych będą mieli we Wrocławiu swoje święto. 18 kwietnia rozpoczyna się KAN - Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego.
W programie projekcje konkursowe, warsztaty, rozmowy z ludźmi kina i nowość tej edycji – pokaz teledysków i reklam. Większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
- W sumie wpłynęło do nas 500 filmów, z których wyselekcjonowaliśmy 86  – mówi Joanna Kulińska, dyrektorka KAN.  Produkcje z 17 krajów (m.in. Argentyny, Serbii, Rosji, Hiszpanii, Japonii) będą walczyły o nagrodę główną, tj. Złotą KANewkę.  Rywalizacja przebiega w dwóch kategoriach – Konkursie Filmów Amatorskich i Niezależnych oraz Konkursie Produkcji Akademickich. Zwycięzców wybierze jury w składzie: Monika Czepielewska, Andrzej Dębski, Arkadiusz Lewicki, Iwona Morozow, Małgorzata Kozubek i Michał Pakulski. Większość z nich związana jest z wrocławskim środowiskiem akademickim, gdzie na różnych uczelniach prowadzą zajęcia z tematyki okołofilmowej. Wyniki zostaną ogłoszone podczas gali 21 kwietnia o godz. 17.
Festiwal to jednak nie tylko siedzenie na sali kinowej. Co roku organizatorzy przygotowują szereg imprez towarzyszących. Tym razem, pomimo mocno okrojonego budżetu imprezy (poniżej 20 tysięcy złotych) zorganizowano warsztaty. Łódzka fundacja FROM.ART poprowadzi zajęcia z technik aktorskich i animacji, a w TV STYK odbędą się szkolenia z szerokorozumianych sztuk wizualnych. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisać można się poprzez stronę internetową festiwalu tutaj.    
Po każdym dniu wypełnionym pokazami filmowymi (od godz. 18 do późnej nocy) w klubie festiwalowym „Nietota” będzie można podyskutować z twórcami, sympatykami kina niezależnego czy posłuchać muzyki. - Festiwal jest niepowtarzalny, bo pokazujemy filmy, które mają duszę, choć nie zawsze są ślicznie wykonane – mówi Joanna Kulińska. Dodaje, że KAN istnieje dzięki wiernemu gronu zapaleńców i sympatyków kina niezależnego. – W tym roku zabrakło wsparcia dużych instytucji, ale dzięki zapałowi wielu osób udało nam się zorganizować festiwal – mówi szefowa KAN.
Organizatorami festiwalu są: Zrzeszenie Studentów Polskich i Uniwersytet Wrocławski przy pomocy Odra-Film i Fundacji Ottenbreit. Bilety kosztują 10 zł i 15 zł (gala). Szczegóły tutaj.
Iwona Szajner