Tradycyjnym Gaudeamus igitur społeczność Politechniki Wrocławskiej po raz siedemdziesiąty rozpoczęła nowy rok akademicki. Na studia stacjonarne pierwszego stopnia przyjęto ponad 8 tys. studentówyoutube- Inauguracja jest najważniejszym wydarzeniem dla każdej uczelni. Kiedy słyszymy Gaudeamus, to wiemy, że przyszła pora, żeby zadać pytanie o nasze cele i aspiracje. To dobry moment na wyznaczenie sobie nowych wyzwań. Nie posuwać się do przodu, to cofać się. Chciałbym, żeby to było nasze wspólne hasło przewodnie – mówił
profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. Przypomniał o sukcesach naszych studentów i pracowników, m.in. profesora Marka Samocia, profesora Marcina Drąga, dr. Grzegorza Sobonia i Wojciecha Wodo. Zwrócił się do studentów pierwszego roku: - Dzisiejszy dzień to wasze święto. Rozpoczynacie studia, które wymagają pracy, uwagi i zaangażowania. Macie do dyspozycji nowoczesne pracownie i laboratoria. W kołach naukowych możecie rozwijać swoje pasje. Pamiętajcie, że pracodawcy w przyszłości docenią wasze doświadczenie – podkreślał rektor. Poprosił całą społeczność uczelni o czynny udział we wspólnym budowaniu nowoczesnego uniwersytetu badawczego.
Uroczyste ślubowanie złożyli przedstawiciele 12 wydziałów.
Wojciech Ruszkiewicz, przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów PWr, udzielił młodszym kolegom kilku rad: - Nowy rok akademicki to otwarta karta, która czeka na zapisanie. Studiujcie odpowiedzialnie i korzystajcie z możliwości, jakie stwarza wam nasza uczelnia – mówił.
Za wybitne zasługi Medalem Politechniki Wrocławskiej odznaczony został
profesor Andrzej Mulak, rektor senior. – To wyróżnienie to dla mnie ogromne szczęście. Politechnika Wrocławska to wielka sprawa. Dziękuję wszystkim za wspólną pracę, życzliwość i dobrą atmosferę – mówił wzruszony rektor senior.
W poczet honorowych profesorów uczelni przyjęto
profesora Patricka Dewilde z Institute for Advanced Study Technical University Munich oraz
profesora Klausa R.G. Heina z Institute of Combustion and Power Plant Technology University of Stuttgart.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej 2014 uhonorowano:
profesora Jerzego Charytonowicza z Wydziału Architektury,
dr. Piotra Berkowskiego z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
dr hab. Jolantę Borkowską-Burnecką z Wydziału Chemicznego,
prof. nadzw. PWr Józefa Borkowskiego i
dr. Marka Wnuka z Wydziału Elektroniki,
dr hab. Bożenę Łowkis z Wydziału Elektrycznego,
dr. Stanisława Ślusarczyka z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
prof. nadzw. PWr Zofię Zymonik i
prof. nadzw. PWr Aleksandra Zgrzywę z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
prof. Ryszarda Millera z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego,
prof. Macieja Kulisiewicza i
prof. Jarosława Stryczka z Wydziału Mechanicznego,
prof. Jacka Cichonia i
prof. Wacława Urbańczyka z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
prof. Jana Dziubana z Wydziału Elektroniki Mikrostystemów i Fotoniki,
mgr. Mariana Góreckiego ze Studium Języków Obcych oraz
prof. nadzw. PWr Marka Sikorę ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych.
Nagrodę specjalną Rectora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu w 2013 roku otrzymali:
prof. Bronisław Gosowski z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
prof. Krzysztof Tchoń z Wydziału Elektroniki,
prof. Lech Gładysiewicz z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
prof. nadzw. PWr Zofia Zymonik z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
prof. Krzysztof Jesionek z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego,
prof. Andrzej Ambroziak z Wydziału Mechanicznego i
dr hab. Ryszard Korbutowicz z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki.
Adres, wysłany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, odczytał
profesor Cezary Madryas, prorektor ds. rozwoju PWr, a wykład inauguracyjny pt. „Education of the future based on cooperation between business and academia” wygłosił
Aleš Bartůnek, dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbali: Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.
mjMinister Lena Kolarska-Bobińska na początek roku akademickiego:Magnificencje Rektorzy, Wysokie Senaty, Nauczyciele Akademiccy, Pracownicy Uczelni, Drodzy Studenci, Nowy rok akademicki 2014/2015 rozpoczynamy w roku obchodów 25-lecia wolnej Polski. Czas, w którym budowaliśmy naszą demokrację i społeczeństwo obywatelskie, był okresem realizowania aspiracji edukacyjnych Polaków oraz rozwoju szkolnictwa wyższego. Uczelnie po 1989 roku stały się jednym z filarów polskich przemian.
Dziś zmieniająca się rzeczywistość na świecie, w Europie i w Polsce wymaga również zmian w uczelniach. Muszą one znaleźć odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoimy: globalizacją nauki i szkolnictwa wyższego, zmieniającymi się metodami nauczania, rosnącą konkurencją o fundusze, powszechnością nowych technologii, ale też malejącą liczbą studentów czy trudnościami młodych ludzi na rynku pracy. Uczelnie muszą sprostać wyzwaniom - ale przede wszystkim stać się liderami rozwoju społecznego i gospodarczego Polski.
W tym roku akademickim wchodzi w życie nowe Prawo o szkolnictwie wyższym, które proponuje szereg rozwiązań. Z wieloma inicjatywami wychodzą same uczelnie. Tworzą nowe związki i konsorcja, żeby wspólnie prowadzić projekty naukowe i inwestycje. Zakładają spółki, by komercjalizować wyniki badań. Kadra akademicka wprowadza nowe programy nauczania i włącza praktyków w proces kształcenia studentów, aby zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy. Powstają nowe kierunki i studia w języku angielskim. Tworzone są platformy cyfrowe.
Chciałabym podziękować Państwu Rektorom, Studentom oraz Wszystkim Przedstawicielom Uczelni, którzy swoimi uwagami wspierali nas – nadal wspierają – w tworzeniu nowego prawa i programów wzmacniających jakość nauczania.
W najbliższym czasie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie się skupiać na dalszym wzmacnianiu jakości nauki i nauczania, wsparciu dla innowacyjnej nauki oraz umiędzynarodowieniu uczelni.
Studenci opuszczając mury uczelni nie mogą zasilać grona bezrobotnych. Dlatego też podejmujemy działania zapewniające wysoką jakość praktyk. Rozpoczynamy realizowanie Programu Rozwoju Kompetencji, który ma wyposażyć studentów w umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Chcemy, aby program ten był kontynuowany w kolejnych latach w coraz większej liczbie uczelni.
Nauka musi być w centrum debaty o przyszłości Polski. Na niej powinien opierać się rozwój naszego kraju. Uznaniem jej roli jest to, że nauka będzie wielką wygraną budżetu państwa na 2015 r. O ponad 10 proc. wzrosną nakłady na naukę, a o 6 proc. na szkolnictwo wyższe. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. dla najlepszych jednostek naukowych oraz dla naukowców, którzy zdobywają granty z Horyzontu 2020, a także na dobre wykorzystanie laboratoriów i aparatury badawczej.
W nowym roku akademickim musimy się także koncentrować na działaniach, które pozwolą dobrze wykorzystać pieniądze z największego w historii Unii Europejskiej programu Horyzont 2020. „Pakt dla Horyzontu 2020”, który jest zobowiązaniem do takich działań, podpisało już 340 jednostek naukowych z całej Polski. Wszystkim sygnatariuszom Paktu pragnę serdecznie podziękować za podjęcie wysiłków, które mają zachęcić społeczność akademicką do włączenia się w realizowanie tych ważnych zadań.
Wielkim wyzwaniem jest umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego. Otwarcie się na zagranicznych studentów, ale też wykładowców. Wypracowaliśmy pakiet działań, które będą Państwa w tym wspierać. Uczelnie uzyskają m.in. pieniądze na zatrudnianie zagranicznych profesorów, profesjonalną promocję studiów. Przygotowujemy się do podpisania umów międzynarodowych o współpracy naukowej z państwami, które są szczególnie zainteresowane ofertą studiów w Polsce.
Uczelnie otworzą się też na zupełnie nowe grupy studentów - osoby dojrzałe, z doświadczeniem zawodowym. Dziś musimy doskonalić swoją wiedzę przez całe życie, to wymaga od uczelni nowej oferty studiów.
Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2014/2015 życzę Władzom Uczelni – Rektorom, Dziekanom oraz Wszystkim Kierującym Jednostkami Naukowymi, całej Kadrze Akademickiej, Studentom oraz Wszystkim Pracownikom Szkół Wyższych, aby ten rok był dobrym czasem budowania silnych polskich uczelni – uniwersytetów otwartych na potrzeby społeczeństwa, gotowych do podejmowania najważniejszych i najtrudniejszych tematów społecznych oraz wyzwań współczesnego świata.
Vivat Academia! Vivant Professores!