Z najnowszego budynku w kampusie Politechniki Wrocławskiej od dziś mogą już korzystać studenci. W Technopolis I będą mieli do dyspozycji nowocześnie urządzone sale z najlepszą aparaturą i wielką komorę akustyczną do pomiarów m.in. jakości sprzętu nagłośnieniowego
Wysokie na 6,5 metra, całkowicie wygłuszone pomieszczenie zrobiło wrażenie na gościach Politechniki Wrocławskiej. Stojąc na środku ogromnej sali, na własne uszy mogli się przekonać, na czym będą polegały badania prowadzone w tym miejscu i jak zupełnie inaczej brzmi tam znana angielska piosenka.
youtube
- Komora jest świetnie odizolowana od świata zewnętrznego. Tutaj słuchamy systemu, a nie tego, co odbija się od ściany – opowiadał dr inż. Piotr Kozłowski, jej twórca i opiekun w Technopolis I. – Nie jest to jednak zwykła komora bezechowa. Takiej jak my nie ma nikt w promieniu tysiąca kilometrów. Będzie służyła studentom inżynierii akustycznej i realizacji dźwięku. Nauczą się tu syntezy i analizy pól akustycznych.
W narożnikach komory znajdują się przyłącza, do których można podłączyć sprzęt muzyczny i aparaturę, a pod jej sufitem podwieszono kraty technologiczne. Są w stanie utrzymać pięć ton sprzętu nagłośnieniowego. - Dzięki temu będziemy tu mogli testować nawet największe systemy nagłośnieniowe, zanim zostaną zainstalowane w salach muzycznych – opowiadał dr inż. Kozłowski. – A taki sprzęt potrafi sporo ważyć. Np. w Operze Wrocławskiej na środku sali pod sufitem wisi prawie tona sprzętu, a po bokach około 400 kg.

Studenci będą mogli uczyć się tam realizacji dźwięku w czasie nagrań nawet 30-osobowych zespołów muzycznych. Jak przekonywał opiekun komory, takich warunków nie ma żadna uczelnia techniczna w Polsce. Jedynie akademie muzyczne mogą się pochwalić podobnymi salami.
W Technopolis I, czyli Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych do dyspozycji jest także kilkanaście laboratoriów, w tym m.in. laserowe. – Studenci z wydziałów: Elektroniki, Podstawowych Problemów Techniki, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznego będą się tu uczyć wprowadzenia do laserów – opowiadał profesor Krzysztof Abramski. – Dowiedzą się m.in., co to jest wiązka laserowa, jakie są rodzaje laserów i na czym polega modelowanie. Mam nadzieję, że uda się także wygospodarować salę dla studentów na ich własne badania. Mamy naprawdę bardzo zdolną młodzież i warto dawać im jak najwięcej szans, by się rozwijała.
Budowa Technopolis I przy ul. Janiszewskiego kosztowała 41 mln zł, przy czym 12,5 mln zł wydano na sprzęt i inne wyposażenie budynku. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Ogromnie cieszę się, że doszliśmy do finału tej niezwykle trudnej inwestycji. Mieliśmy spore problemy, gdy upadł jej pierwszy wykonawca, ale dzięki dużej życzliwości oraz pomocy miasta i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego udało się je przezwyciężyć – opowiadał profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Pamiętam dyskusje o tym, że budynek będzie bardzo ciemny i że nie będzie pasował do innych. Dzisiaj jednak widać, że świetnie wpisał się w kampus naszej uczelni. Jestem zresztą przekonany, że nasz kampus jest już na poziomie europejskim i jest jednym z najpiękniejszych.
- To obiekt bardzo nowoczesny, o niespotykanej jakości. Politechnika Wrocławska pięknieje nam z dnia na dzień – dodawał profesor Czesław Smutnicki, senior budowy. – Bardzo potrzebowaliśmy Technopolis, bo jesteśmy przekonani, że uczelnia powinna wypuszczać ze swoich murów coraz lepiej przygotowanych studentów. Mamy czasy telewizji cyfrowej, dronów i automatów. Kto te wszystkie nowe technologie ma tworzyć i wprowadzać w życie, jeśli nie studenci Politechniki Wrocławskiej?
Profesor Jan Zarzycki, dziekan Wydziału Elektroniki, podkreślał, że w Technopolis I studenci będą korzystać z najlepszego technologicznie sprzętu. – To dla nas nowy rozdział w kształceniu młodzieży. Mamy budynek o europejskim standardzie – cieszył się.
Wspólnie z profesorami Więckowskim, Zarzyckim i Smutnickim wstęgę na otwarciu Technopolis I przecinał także Wojciech Jarząbek, projektant budynku. – Dla architekta taki dzień jak dzisiaj jest na miarę chrzcin, bo każdy projekt jest dla nas niczym dziecko. Myślę, że to dziecko się nam udało. Mam też nadzieję, że budynek będzie się państwu podobał nie tylko pod względem formy, ale także będzie funkcjonalny, bo to równie ważne.
Technopolis I poświęcił ks. prof. Andrzej Tomko z Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Pracownicy i goście Politechniki Wrocławskiej mogli swobodnie pozwiedzać nowy budynek. Podkreślali, że podoba im się jego wystrój – bardzo kolorowy i nowoczesny. – Przyjemnie tu się przebywa. Można tylko pozazdrościć dzisiejszym studentom – opowiadali.

Lucyna Róg