Uczniowie ostatnich klas liceów z Dolnego Śląska i Opolszczyzny przyjechali w poniedziałek na Politechnikę Wrocławską, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o czekającej ich maturze. Mieli również okazję poznać oferty ponad trzydziestu szkół wyższych z całej Polski Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej od rana zapełniało się młodzieżą m.in. ze Strzelina, Brzegu, Namysłowa, Obornik Śląskich, Milicza i Wrocławia. Ze względu na zmianę w podstawie programowej imprezę podzielono na dwa dni. Poniedziałek zarezerwowano dla uczniów liceów, którzy podchodzą do zreformowanego egzaminu dojrzałości, a wtorek – dla uczniów techników, zdających maturę w dotychczasowej formie.
youtube
Nowości maturalne starała się wyjaśnić Anna Michalak, ekspert Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, w trakcie wykładu inaugurującego całe wydarzenie: - Czeka was obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego lub języka mniejszości narodowej i z języka obcego nowożytnego. Egzamin pisemny zdajecie z języka polskiego lub języka mniejszości narodowej i z matematyki. Obowiązkowo musicie wybrać przedmiot dodatkowy pisemny na poziomie rozszerzonym. Zmieni się również egzamin pisemny z języka polskiego. Wylosujecie zestaw egzaminacyjny z tekstem i zestawem pytań. Macie 15 minut na przygotowanie i 10 minut na tzw. wypowiedź monologową. Przez pięć pozostałych minut odpowiadacie na pytania komisji – mówiła Anna Michalak. Dodała, że każdy maturzysta powinien na bieżąco śledzić informacje pojawiające się na stronach komisji egzaminacyjnych: www.oke.wroc.pl i www.cke.edu.pl.
Po wykładzie inauguracyjnym uczniowie mieli spotkania dotyczące egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Mieczysława Fałata, eksperta OKE we Wrocławiu, na temat matury z matematyki. – Zawsze powtarzam, że do matury trzeba przygotować się bardzo solidnie, zdać raz i więcej do niej nie wracać, chociaż jest taka możliwość. Pamiętajcie jednak, że za rok będziecie już w zupełnie innym momencie swojego życia i może nie wystarczyć wam czasu na kolejne podchodzenie do egzaminu – podkreślał Mieczysław Fałat. Opisał, jak wygląda karta egzaminacyjna i zachęcił do używania brudnopisu. Zwrócił również uwagę, że do 10 działów, według których został pogrupowany materiał szkoły średniej, dołączył 11. – rachunek różniczkowy, obowiązujący na poziomie rozszerzonym. Na zakończenie omówił błędy najczęściej popełniane przez uczniów. Po wykładach maturzyści próbowali dowiedzieć się jak najwięcej o swoich przyszłych uczelniach. Na parterze i pierwszym piętrze Centrum Kongresowego ustawiono stoiska szkół wyższych: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach i wielu innych. – Uczniowie pytają przede wszystkim o takie kierunki, jak informatyka, automatyka i robotyka oraz o progi punktowe. Chcą również uzyskać informacje o stypendiach socjalnych i naukowych, a także o warunkach w akademikach – relacjonował Mateusz Przygoda z Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej. Sami uczniowie myślą już o studiach. – Dzisiaj zbieram informacje o uczelniach. Nie jestem jeszcze pewna, co chcę studiować. Trochę obawiam się matury z matematyki, ale chyba nie będzie tak źle - mówiła Monika Fedorowicz z Technikum Ekonomicznego w Świdnicy. Natalia Oleksik z Liceum Ogólnokształcącego nr 4 we Wrocławiu, która na maturze będzie zdawać rozszerzony WOS, wybrała już kierunek studiów: - Widzę swoją przyszłość w marketingu i taki kierunek chcę studiować. Cieszę się, że mogę tutaj spotkać przedstawicieli tylu uczelni w jednym miejscu. To pozwoli mi wypytać o wszystko, co mnie interesuje – mówiła tegoroczna maturzystka. Wrocławski Salon Maturzystów Perspektywy 2014 zorganizowali: Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu i Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Impreza potrwa do wtorku 30 września.
Program dostępny na stronie MJ
|