Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Tydzień na Uniwersytecie w Katanii. Wymiana myśli i doświadczeń

23.09.2014 | Aktualizacja: 29.09.2014 16:16

Był czas na zwiedzanie. Uczestnicy spotkania na tle Etny (fot. Dorota Matloch)

Takie wyjazdy bardzo otwierają umysł – uważa Dorota Matloch z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Niedawno wróciła z Sycylii, ze spotkania w ramach projektu Erasmus Staff Week
– W sumie było nas 25 osób z różnych europejskich uczelni wyższych, m.in. Szwecji, Łotwy, Litwy, Niemiec, Czech, Słowacji i Hiszpanii. Program mieliśmy intensywny, ale zostawało trochę czasu na zwiedzanie – opowiada Dorota Matloch, która na swoim wydziale zajmuje się komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną. Staff Week jest organizowany z myślą o pracownikach administracyjnych i służy przede wszystkim wymianie doświadczeń między szkołami.
Gospodarzem spotkania był Uniwersytet w Katanii (Universita degli Studi di Catania). Z Politechniki Wrocławskiej pojechały jeszcze Adriana Naciążek i Marta Kłosowska z Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Alicja Książek-Wiatrowska i Katarzyna Zombroń z Wydziału Informatyki i Zarządzania.
Adriana Naciążek: - Głównie rozmawialiśmy o formach współpracy i uczestnictwie w projektach międzynarodowych. Spotkanie miało formę warsztatów, więc dzieliliśmy się pomysłami i dobrymi praktykami kadry administracyjnej. Mówiliśmy też o trudnościach, z jakimi na co dzień mają do czynienia pracownicy zajmujący się realizacją szeroko pojętej wymiany międzynarodowej. 


Dorota Matloch zauważyła, że są to podobne problemy, ale niekiedy różne pomysły, jak sobie z nimi radzić. - Rozmawialiśmy m.in. o sposobach opieki nad studentami zagranicznymi. Trzymać ich na każdym kroku za rękę czy raczej dać więcej swobody? Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, kiedy np. taki student straci wszystkie dokumenty i pieniądze? Zwracałam też uwagę na kwestie związane z promocją uczelni. Wszyscy korzystamy z podobnych narzędzi typu foldery, filmy czy portale społecznościowe. Na przykład goście z Linköping University w Szwecji pokazali swój świetny film promocyjny. Pełen profesjonalizm.
Adriana Naciążek: - Ogromne wrażenie zrobiła na mnie prezentacja dotycząca działalności Uniwersytetu w Katanii w zakresie badań w sferze astrofizyki – współpraca np. z NASA i wieloma innymi prestiżowymi instytucjami badawczo-naukowymi na całym świecie. W rankingu szanghajskim najlepszych uczelni świata w dziedzinie fizyki plasują się w przedziale 151-200. Widzimy tutaj możliwość nawiązania współpracy, padły już deklaracje o gotowości i chęci wymiany zarówno studenckiej jak i kadry naukowej.
Pracownice Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Wrocławskiej wyliczają jeszcze wizytę w Scuola Superiore di Catania i jej podejście do zagadnień realizacji nauk humanistycznych w powiązaniu z naukami ścisłymi, takimi jak fizyka czy matematyka. – Chcielibyśmy zachęcić nasze Studium Nauk Humanistycznych do współpracy z nimi.
Marta Kłosowska: - Hitem spotkania był projekt REACT, koordynowany przez pracowników naszego Działu Współpracy Międzynarodowej, w którym oprócz naszej uczelni udział brali również partnerzy zagraniczni z uczelni w Almerii, Cottbus i Porto. Celem projektu było podniesienie kwalifikacji pracowników uczelni partnerskich w zakresie obsługi zagranicznych studentów poprzez wymianę doświadczeń i nowatorskich rozwiązań między poszczególnymi instytucjami. Efektem tych działań było opracowanie Kompendium Dobrych Praktyk, prezentowane podczas sesji.
Uczestnictwo w International Week zaowocowało propozycją współpracy z Linköping University, a także z University of Rostock. Ponadto Politechnika Wrocławska została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie koordynowanym przez Universitá degli Studi di Catania.
Uczestniczki szkolenia zgodnie podkreślają jeszcze jeden aspekt takich wyjazdów – poznanie kultury i zwyczajów panujących w środowisku gospodarzy. – Tamtejsi profesorowie bardzo skracają dystans komunikacyjny. Są serdeczni i bardzo otwarci. Z drugiej strony nikogo nie dziwi ani nie złości, że dane spotkanie opóźnia się np. o 40 minut. Oni po prostu tacy są. Żeby to zrozumieć, trzeba trochę z nimi poprzebywać – opowiadają zgodnie.
Panie miały okazję skosztować przysmaków regionalnej kuchni (cannoli, pizza z pistacjami, ryby i owoce morza) i zwiedzić największe atrakcje turystyczne Sycylii, m.in. wulkan Etnę, Taorminę (gdzie kręcone są komedie romantyczne) czy wyspę Isola Bella. 
Informacje o programach zagranicznych wyjazdów dla kadry administracyjnej uczelni można znaleźć tutaj.
Iwona Szajner