1 października na Politechnice Wrocławskiej wystąpi Leszek Możdżer, kompozytor i pianista jazzowy. Jego koncert będzie elementem inauguracji roku akademickiego 2014/1015 Możdżer jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. To laureat nagrody Ad Astra, przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fryderyka - nagrody polskiego przemysłu fonograficznego i Paszportu Polityki. Wielokrotnie nagradzano go też w plebiscytach i konkursach muzycznych, m.in.: czasopisma Jazz Forum, Jazz Juniors, Jazz Melomani i Jazzowe Oskary. Nagrał 28 płyt. Jest również autorem muzyki filmowej i teatralnej. Dziennikarze muzyczni podkreślają, że bardzo umiejętnie balansuje między jazzem, yassem, muzyką klasyczną i kilkoma innymi gatunkami, a nawet opisują go jako pianistę „rozpędzonego, odważnie improwizującego i popisującego się wirtuozerią”. Na Politechnice Wrocławskiej będziemy mogli usłyszeć go 1 października o godz. 18 w Auli. Jego koncert dla pracowników uczelni uświetni inaugurację roku akademickiego.
Yt
Przyjmiemy maturzystów w poczet studentów Sama inauguracja zacznie się natomiast o godz. 11.15 wystąpieniem prof. Tadeusza Więckowskiego, rektora Politechniki Wrocławskiej. Następnie młodzi ludzie rozpoczynający naukę zostaną przyjęci do społeczności akademickiej naszej uczelni, a także zostaną wręczone honorowe odznaczenia. Prof. Andrzej Mulak (rektor PWr w latach 1996-2002) zostanie uhonorowany Medalem Politechniki Wrocławskiej, a w poczet honorowych profesorów Politechniki Wrocławskiej zostaną przyjęci: profesor Patrick Dewilde z Institute for Advanced Study Technical University Munich i profesor Klaus R. G. Hein z Institute of Combustion and Power Plant Technology University of Stuttgart.
Prof. Patrick Dewilde jest światowej klasy naukowcem, który wniósł fundamentalny wkład w rozwój matematycznej teorii systemów, układów i przetwarzania sygnałów. Był zatrudniony w najlepszych światowych uniwersytetach (m.in. Stanford, Berkeley, Princeton). W 1993 r. został członkiem zwyczajnym Dutch Royal Academy of Science. W latach 1996-2005 był przewodniczącym „Technology Foundation STW”, najważniejszej agencji sponsorującej technologiczne badania naukowe w Holandii. W 2005 r. został podniesiony do godności „Knighthood of the Dutch Lion” przez królową Holandii – Beatrix. Od 2008 r. pracuje w Technische Universität München. Prof. Patrick Dewilde aktywnie współpracuje z Politechniką Wrocławską od 1979 r. Natomiast prof. Klaus Hein zajmuje się głównie problematyką produkcji energii i ochrony środowiska. Jest członkiem wielu projektów międzynarodowych dotyczących czystych technologii węglowych. W 1992 r. został mianowany profesorem i dyrektorem Instytutu Inżynierii Procesowej i Technologii Elektrowni na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Prof. Klaus Hein umiejętnie łączy karierę naukową z pracą w przemyśle, jest zapraszany do grona międzynarodowych konsultantów i ekspertów na całym świecie. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace naukowe i techniczne podsumowano w ponad 500 publikacjach, i około 60 prezentacjach na międzynarodowych konferencjach. Współpraca prof. Klausa Heina z Politechniką Wrocławską trwa od początku lat 90. Wykład inauguracyjny "Education of the future based on cooperation between business and academia” wygłosi Aleš Bartůnek, dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie. Zaplanowano także wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej i Specjalnych Nagród Rektora „Docendo Discimus”. W czasie uroczystości wystąpią Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.

Będą godziny rektorskie W ramach inauguracji rektor Politechniki Wrocławskiej zaprasza także na mszę świętą w intencji pracowników i studentów uczelni. Zostanie odprawiona 1 października o godz. 8 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim 3. Warto też pamiętać, że w związku z inauguracją 1 października na uczelni we Wrocławiu zostały wprowadzone godziny rektorskie od godz. 11 do 15. W przypadku Zamiejscowych Ośrodków Dydaktycznych godziny rektorskie ustanowiono: * w Legnicy - 15 października od godz. 10 do 14, * w Jeleniej Górze - 17 października od godz. 7.30 do 17, * w Wałbrzychu - 21 października od godz. 9 do 16. lucy
|