Spośród setek kandydatur kapituła konkursowa Nagród Naukowych „Polityki” wyłoniła 15 finalistów. Wśród nich jest naukowiec z Politechniki Wrocławskiej – dr inż. Grzegorz Soboń, który ma teraz szansę, by zostać laureatem nagrody i jednorazowego stypendium w wysokości 30 tys. złOd 2001 r. Fundacja Tygodnika „Polityka” prowadzi program stypendialny dla młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 r. znany pod nazwą Nagrody Naukowe „Polityki”.
„Promujemy w ten sposób wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom, akcentując intelekt i pracowitość, które niepostrzeżenie stały się walorami drugorzędnymi. Poszukujemy osób, które w ciągu ostatniego roku, dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym. Nie zamykamy listy możliwych dokonań: może to być praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu, objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej” – tłumaczy
na swojej stronie tygodnik.
W pierwszym etapie konkursu kapituła profesorska wyłania spośród setek kandydatur finałową pietnastkę w pięciu dziedzinach: nauki humanistyczne, ścisłe, społeczne, o życiu i techniczne.
W drugim etapie kapituła społeczna (nie tworzą jej uczeni, ale osoby pełniące ważne funkcje w przestrzeni publicznej) w każdej z dziedzin wskazuje laureata nagrody i przyznaje mu jednorazowe stypendium w wysokości 30 tys. zł. Pozostali finaliści dostają po 10 tys. zł.
Ogłaszając tegorocznych finalistów swoich nagród,
redakcja „Polityki” podkreślała: „Ci, którzy podejmują trud startu, reprezentują coraz wyższy poziom naukowy (…). Coraz częściej znajdują się wśród nich tacy, którzy mimo krótkiego jeszcze stażu już są widoczni jako błyszczące punkty na radarze nauki światowej, dokumentując swoje osiągnięcia publikacjami w najważniejszych międzynarodowych czasopismach”.
Wśród tegorocznych finalistów jest
dr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, który naukowo zajmuje się tematyką laserów i wzmacniaczy światłowodowych, laserów femtosekundowych wykorzystujących grafen i optycznych grzebieni częstotliwości.
To kolejny sukces tego naukowca. Jest m.in. laureatem głównej nagrody w konkursie o Nagrodę Centrum Badawczego ABB i dwukrotnym stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W roku akademickim 2012/2013 zyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia, a jego praca magisterska została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie imienia Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Na początku sierpnia tego roku dr inż. Grzegorz Soboń został także ogłoszony laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską „Światłowodowe układy typu MOPA do generacji i wzmacniania ultrakrótkich impulsów laserowych w III oknie telekomunikacyjnym”, realizowaną pod opieką prof. Krzysztofa Abramskiego.
Czy zostanie także laureatem Nagród Naukowych „Polityki”, dowiemy się 19 października. Wówczas odbędzie się finałowa gala konkursu.
Lista tegorocznych finalistów Nagród Naukowych „Polityki”Nauki humanistycznedr inż. Agnieszka Labus, Politechnika Śląska, architektura
mgr Łukasz Andrzejewski, Uniwersytet Wrocławski, filozofia
dr Adam Kola, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo
Nauki społecznedr Anna Baranowska-Rataj, Szkoła Główna Handlowa, socjologia, ekonomia, demografia
dr Katarzyna Adamczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, psychologia
dr hab. Tomasz Niedzielski, Uniwersytet Wrocławski, geografia
dr hab., prof. ALK Bartłomiej Nowak, Akademia Leona Koźmińskiego, nauki prawne
Nauki o życiudr inż. Małgorzata Zakrzewska, Uniwersytet Wrocławski, biologia
dr Edyta Brzóska-Wójtowicz, Uniwersytet Warszawski, biologia
dr n. med. Michał Kamiński, Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, medycyna
dr n. med. Michał Grąt, Warszawski Uniwersytet Medyczny, medycyna
Nauki ścisłedr hab. Piotr Niemiec, Uniwersytet Jagielloński, matematyka
dr inż. Łukasz Albrecht, Politechnika Łódzka, chemia
Nauki technicznedr inż. Grzegorz Soboń, Politechnika Wrocławska, nauki techniczne
dr inż. Michał Kruk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, informatyka
lucy