Po pierwszym dniu XXVIII Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu wszystko jest możliwe. Wielu naszych zawodników zachowało szanse na zdobycie złotych medaliCzwartkowe zmagania rozbudziły wielkie emocje wśród polskich uczestników konkursu. Stopień trudności zadań i sposoby ich rozwiązań analizowali natychmiast po wyjściu z sal Uniwersytetu Denisa Diderota. Kiedy po kilku godzinach pierwsze wyniki zaczęły pojawiać się oficjalnej stronie internetowej Mistrzostw, emocje były jeszcze większe.
- Jeszcze niedawno, gdy startowałem w innych zawodach matematycznych, bolał mnie brzuch, nie mogłem spać, bardzo się denerwowałem – mówi
Piotr Kępczyński, 13-letni gimnazjalista z Warszawy. - Teraz już mam doświadczenie i potrafię oswoić stres. Uwielbiam matematykę, ona ułatwia mi życie. Obliczam na przykład krótszą drogę do szkoły – dodaje. Piotrka poza matematyką pasjonuje również filozofia, czyta książki na jej temat.
Osoby, które rywalizują w tym konkursie po raz kolejny, twierdzą, że zadania były na podobnym poziomie trudności, jak w latach poprzednich.
Niestety pecha mieli najmłodsi. Zadania w polskiej wersji językowej dostali z kilkunastominutowym opóźnieniem. - Francuzi nie zawsze są sprawni organizacyjnie, dlatego musieliśmy interweniować – potwierdza
doc. dr Janusz Górniak.Jednak nie dla wszystkich najmłodszych organizacyjna wpadka miała znaczenie.
- Wolałem rozwiązać mniej zadań, ale wszystkie perfekcyjnie. A w piątek zmienię strategię i będę chciał rozwiązać jak najwięcej zadań. To będzie „czasówka” - mówi
Marek Zbysiński, uczeń szkoły podstawowej w Jabłonnej.
Jednym z najmłodszych reprezentantów na konkursie jest
Antoni Buraczewski, 10-latek z Wrocławia, który do stolicy Francji przyjechał z tatą Dariuszem, zawodowym matematykiem. - Łamigłówki, które daje się do rozwiązania dzieciom, są bardzo trudne. Ćwiczyłem z synem, korzystając z bazy zadań poprzednich edycji konkursu. Nie raz miałem trudności, by je rozwiązać – opowiada pan Dariusz. W pierwszym dniu zawodów Antek rozwiązał cztery na pięć zadań, co zapewniło mu pierwsze miejsce w jego kategorii wiekowej.
Mistrzostwa zakończą się po drugim dniu zmagań, kiedy zawodnicy będą rozwiązywali kolejną porcję zadań.
XXVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Gier Matematycznych i Logicznych odbywają się rokrocznie w Paryżu. Startują w nim zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych. Polacy w 2013 roku zdominowali rywali i zdobyli najwięcej medali, w tym złotych.
Edyta Brzozowska, Paryż* Publikujemy jedno z zadań, które w czwartek rozwiązywali zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych:
„Niebezpieczne lata”Math – Asteroide mogłaby uderzyć w Ziemię w niebezpiecznym roku. Numer takiego roku ma cztery cyfry. Rok 2014 jest niebezpiecznym rokiem, ponieważ (20-14)+1=7=2+0+1+4. Istotnie, aby ustalić taki rok:
- przecina się numer roku na dwie liczby dwucyfrowe;
- oblicza się ich różnicę (od liczby większej, na prawo lub tej na lewo, odejmuje się drugą, mniejszą liczbę;
- dodaje się liczbę 1;
Jeśli wynik jest równy sumie cyfr numeru roku, wtedy taki rok jest niebezpieczny; w przeciwnym razie nim nie jest.
Lata 2114, 2214 i 2314 są również latami niebezpiecznymi.
Który rok będzie pierwszym następnym rokiem niebezpiecznym?