Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Dr inż. Mateusz Wośko wśród 36 naukowców z dotacjami od NCBiR

04.08.2014 | Aktualizacja: 29.08.2014 11:56

(fot. Fotolia)
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło piątą edycję programu „Lider”, w którym młodzi naukowcy zyskują pieniądze na swoje nowatorskie projekty i szansę, by mimo młodego wieku, zarządzać własnym zespołem badawczym. Wśród wyróżnionych jest dr inż. Mateusz Wośko z Politechniki Wrocławskiej
W najnowszej edycji programu „Lider” dofinansowanie zyskało 36  spośród 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Musieli udowodnić, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce.

Autorów 74 najwyżej ocenionych wniosków NCBiR zaprosiło na rozmowy kwalifikacyjne, podczas których naukowcy musieli przekonać grono ekspertów o znaczeniu zaproponowanego przez nich rozwiązania dla nauki i gospodarki.
–  Wybraliśmy najlepszych z najlepszych. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych edycjach stawiamy na osoby, które są niezwykle utalentowane, a jednocześnie potrafią poprowadzić pracę zespołową, skutecznie prowadząc innych do osiągnięcia ambitnych celów –  podkreślał prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. -  Ich praca przyniesie efekty nie tylko nauce, ale także polskiej gospodarce.
Z kolei profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przekonywała, że w Polsce musimy tworzyć i rozwijać kulturę innowacyjności: - Budować wzajemne zaufanie i współpracę nauki oraz przemysłu. Rosną nakłady przedsiębiorców na badania, ale te dwa światy nauki i biznesu wciąż są jeszcze od siebie zbyt odległe. Nie dostrzegają korzyści we wzajemnej współpracy. W programie „Lider” szukamy młodych naukowców, którzy mogą być wzorem w zbliżaniu nauki do przemysłu. Mają pomysł na dobry projekt naukowy i wiedzą, jak wyniki swoich badań praktycznie wykorzystać –  zaznaczała. –  Ich przykład może też oddziaływać na innych. Zachęcać do podejmowania inicjatyw, których celem jest wykorzystanie wyników badań naukowych w gospodarce. Innowacyjne mogą być bowiem nie tylko produkty i wynalazki, ale też postawy i zachowania.
Wśród naukowców, którzy zyskali pieniądze na swoje badania, jest dr inż. Mateusz Wośko z Wydziałowego Zakładu Mikroelektroniki i Nanotechnologii na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Przyznano mu kwotę 1 062 500 zł na badania: „Technologia struktur tranzystorowych AlGaN/GaN HEMT osadzanych na podłożach krzemowych”.
Do tej pory w pięciu edycjach programu „Lider” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  udzieliło wsparcia 178 młodym naukowcom, przeznaczając na ten cel prawie 184,5 mln zł.
Lista wyróżnionych naukowców tutaj.
l