Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Studenci z Ukrainy chcą jeszcze do nas wrócić

31.07.2014 | Aktualizacja: 05.08.2014 11:13

(fot. Michał Lewandowski)

Zwiedzali elektrownie, zeszli do kopalni, zdobyli Śnieżkę – studenci z Dniepropietrowska zakończyli dwutygodniowy pobyt na Dolnym Śląsku. Przyjechali na zaproszenie Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej

- Program ich wizyty był różnorodny – mówi dr inż. Leszek Pawlaczyk, prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektrycznego, który opiekował się gośćmi z Ukrainy. Wszyscy są studentami w Instytucie Elektroenergetyki Narodowego Uniwersytetu Górnictwa w Dniepropietrowsku na  3. i 4. roku. Do Polski przyjechali 15 lipca.
- W niektórych wycieczkach towarzyszyli im studenci z Politechniki Lwowskiej i Moskiewskiego Instytutu Energetycznego. W tym czasie byli u nas w ramach Szkoły Letniej, organizowanej przez Dział Współpracy Międzynawowej PWr – opowiada dr Pawlaczyk.


Na początek uczestnicy zwiedzili laboratoria Wydziału Elektrycznego, kampus uczelni i Otwarte Muzeum Techniki na przystani przed gmachem głównym Politechniki Wrocławskiej. Weszli też na pokład pływającego dźwigu Wróblin. Obowiązkowym punktem był przejazd Polinką i wizyta na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. – Goście spotkali się z prodziekanem ds. studenckich dr. inż. Markiem Sikorą i prodziekanem ds. nauki i rozwoju dr. Stanisławem Ślusarczykiem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy pomiarów geodezyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń laserowych przeprowadzone przez pana Andrzeja Dudka – mówi dr Leszek Pawlaczyk.
W ramach wycieczek terenowych studenci pojechali do fabryki Legrand Polska w Ząbkowicach Śląskich i do  zakładów Lincoln Electric – Bester w Bielawie. – Tam przeszli indywidualne szkolenie z podstaw obsługi kilku rodzajów elektrycznych urządzeń spawalniczych – relacjonuje dr Pawlaczyk. Dodaje, że wiele atrakcji dostarczył gościom także pobyt w zakładach PCC Rokita w Brzegu Dolnym, a szczególnie zwiedzanie Zakładowego Oddziału Straży Pożarnej i Ratownictwa Chemicznego.
W programie pobytu był też trzydniowy obóz naukowy w Szklarskiej Porębie z udziałem studentów wydziałów:  elektrycznego i górnictwa PWr. Razem zwiedzali m.in. Kopalnię Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. - Większość uczestników pierwszy raz miała możliwość zobaczyć unikalne maszyny wydobywcze i warunki pracy w kopalni odkrywkowej – mówi dr Pawlaczyk. Oglądali też zabytkową elektrownię wodną w Leśnej i Wrzeszczynie, poznali wydziały Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach, zwiedzili zamek Czocha i wspięli się na Śnieżkę. - A na zakończenie obozu wypoczywali w niedawno otwartych Termach Cieplickich.
Dr Leszek Pawlaczyk: - Podczas całego pobytu studenci mieli trochę czasu wolnego, żeby samemu pozwiedzać zabytki Wrocławia czy zakosztować życia studenckiego w naszym mieście. To sympatyczna grupa młodych ludzi, bardzo się im u nas podobało. Na poważnie zainteresowali się możliwością studiowania na Politechnice Wrocławskiej. Chcą do nas wrócić.
Wymiana studencka między Politechniką Wrocławską a Narodowym Uniwersytetem Górnictwa w Dniepropietrowsku trwa już 11 lat. Studenci najpierw są dwa tygodnie w Polsce, a potem goszczą polskich kolegów u siebie. W tym roku ze względu na napiętą sytuację na Ukrainę grupa z Politechniki nie mogła tam pojechać. Ukraińcy studenci wyjechali do domu 30 lipca.
ISZ