Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Ministerialne stypendia czekają. Warto się o nie starać

04.07.2014 | Aktualizacja: 08.07.2014 13:03

(fot. Fotolia)
Najlepsi studenci mają możliwość ubiegania się o stypendia ministra. O spory zastrzyk gotówki mogą starać się ci, którzy mają wybitne wyniki naukowe, sportowe oraz artystyczne
Do studentów Politechniki Wrocławskiej w ubiegłym roku trafiło kilkanaście stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci Wydziału Podstawowych Problemów Techniki otrzymali pięć stypendiów po 14 tys. zł każde. – Naprawdę warto się o nie starać – mówi prodziekan WPPT dr inż. Stefan Giżewski. – Po pierwsze otrzymanie takiego stypendium to duży prestiż, po drugie spory zastrzyk finansowy, po trzecie daje dobry start w staraniach np. o tytuł najlepszego absolwenta – wylicza prodziekan. Jego zdaniem studenci uczelni technicznych uzyskują statystycznie zdecydowanie mniej stypendiów ministra niż studenci uczelni humanistycznych, ponieważ mała liczba osób zgłasza swoje aplikacje.
Na stronie internetowej WPPT prodziekan Giżewski zachęca studentów: - Ponieważ dziekanat nie dysponuje szczegółowymi  danymi dotyczącymi publikacji studentów, udziałów w konferencjach, sympozjach, kołach naukowych, olimpiadach, zawodach sportowych itp. tylko z Państwa inicjatywy i z Państwa udziałem mogą być sporządzone stosowne wnioski.
- Po pierwsze studenci powinni dokładnie zapoznać się z regulaminem przyznawania tych stypendiów, następnie złożyć odpowiedni wniosek w swoim dziekanacie – tłumaczy Janina Jasińska, kierownik działu pomocy socjalnej dla studentów i doktorantów na Politechnice Wrocławskiej. – Kiedy już wnioski zostaną zatwierdzone przez rady wydziałów, trafiają do nas, a my wysyłamy je do ministerstwa. 
Nabór wniosków w ministerstwie już się rozpoczął.

O przyznanie stypendium student może ubiegać się nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów. Przy ocenie wniosków za wybitne osiągnięcia naukowe brane są pod uwagę: publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki; udział w projektach badawczych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi; autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego; wystąpienia na konferencjach naukowych; nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu międzynarodowym.
Wnioski o stypendia są przekazywane do ministerstwa do 15 października. Potem zespół ekspertów metodą punktową je ocenia. Po zakończeniu oceny zespół przygotowuje listę rankingową wniosków, uszeregowaną według liczby punktów. Na podstawie listy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje stypendia na dany rok akademicki.
Minister może przyznać nie więcej niż 1000 stypendiów, zaś ustalona ich wysokość nie może przekroczyć 15 tys. zł.
Stypendium ministra jest wypłacane jednorazowo, nie później niż do 15 grudnia. W związku z tym lista stypendystów zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w grudniu 2014 r. Do uczelni oraz studentów zostaną wysłane decyzje w sprawie przyznania lub odmowy przyznania stypendium.
Szczegóły dotyczące przyznawania stypendiów znajdują się tutaj.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz