Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Z wizytą na Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie

12.04.2013 | Aktualizacja: 09.05.2013 10:55

JM Rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski oraz Prorektor ds. Rozwoju prof. Cezary Madryas odwiedzili 22 marca Technical University of Ostrava (VŠB). Celem wizyty było podpisanie umowy o współpracy międzyuczelnianej w zakresie badań naukowych, kształcenia i wymiany studentów oraz pracowników.
Współpraca PWr z tą czeską uczelnią techniczną trwa już od kilku lat i znakomicie się rozwija. Rektorzy obu partnerskich uczelni podsumowali dotychczasowe osiągnięcia, rozmawiali o nowych perspektywach i dalszej współpracy.
Wydział Elektroniki PWr współpracuje z  Faculty of Electrical Engineering and Computer Science VSB (dziekan Prof. Vaclav Snasel ) od paru lat. Efekt współpracy związany jest przede wszystkim z organizacją konferencji i warsztatów w ramach organizowanych  wydarzeń naukowych, a także udział w pracach komitetów naukowych. Prof. Michał Woźniak i Prof. Vaclav Snasel wspólnie byli redaktorami szeregu wydawnictw konferencyjnych oraz numerów specjalnych czasopism. W zeszłym roku prof. Snasel na Wydziale  Elektroniki wygłosił cykl wykładów dla studentów w ramach programu kierunki zamawiane oraz spotkał się z dziekanem prof. Zarzyckim oraz prof. Kasprzakiem. W trakcie tych spotkań powstała koncepcja ściślejszej, a także sformalizowanej współpracy pomiędzy wydziałami oraz (jak się w trakcie okazało) na poziomie uczelni. We wrześniu 2012r. prof. Woźniak był jednym z wykładowców organizowanej przez prof. Snasela szkoły letniej The first international Cybernetics Summer School (CSS 2012) [więcej tutaj]. Wstępnie rozmawiano o kolejnej edycji tej szkoły, gdzie zespół  PWr byłby liczniej reprezentowany oraz o organizacji wspólnej konferencji dla młodych pracowników nauki. Jedną z tematyk, którą Prof. Snasel się zajmuje, są sieci społeczne i w tej tematyce, także głównie na polu organizacji wydarzeń naukowych, współpracuje m.in. z prof. Przemysławem Kazienką z IZ (z którym też się spotkał w czasie swojej wizyty we Wrocławiu).
Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr  od sześciu lat wraz  Wydziałem Mechanicznym VŠB-TUO współorganizuje Intensywny Programe w ramach LLP/Erasmus – Szkołę Letnią. Pierwsza ze szkół miała miejsce w Bielawie i we Wrocławiu i była poświęcona odnawialnym źródłom energii (Reduction of CO2 emission by implementation of renewable resources in Central Europe regions in the context of EU Energy Policy), kolejne były organizowane w Trnavie (Słowacja) i skupiały się wokół tematyki bezpiecznych rozwiązań inżynierskich w elektrowniach jądrowych (Selected issues of safety engineering and exploitation of nuclear power plants in the context of EU energy policy). W tym roku także złożono wniosek o organizowanie kolejnej Szkoły Letniej. Koordynatorem Intensynych Programów – Szkół Letnich od początku jest w PWr dr Paweł Regucki, zarazem Koordynator Wydziałowy LLP Erasmus. Wywiad z dr Reguckim n/t szkoły letniej w Trnavie był zamieszczony w 3 nr biuletynu DWM In-Focus, artykuły ukazały się także w "Pryzmacie".
Przygotowala Ewa Mroczek na podstawie informacji od prof. M Woźniaka i dr P. Reguckiego