Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Matematyka dla najlepszych. Finał krajowy konkursu na Politechnice Wrocławskiej

08.05.2014 | Aktualizacja: 12.05.2014 16:39

Doc. dr Janusz Górniak z PWr - kierownik polskiej drużyny na mistrzostwach w Paryżu w 2013 roku (fot. Natalia Klimecka TV STYK)

Ponad 400 osób z całej Polski będzie rozwiązywać w najbliższy weekend na Politechnice Wrocławskiej zagadki matematyczne. Najlepsi pojadą w sierpniu na finały do Paryża

Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych zostaną rozegrane już po raz dwudziesty. - Jest to konkurs elitarny, startują w nim wybitnie utalentowani matematycznie uczniowie z całego kraju, ale też miłośnicy matematyki rekreacyjnej – mówi doc. dr inż. Janusz Górniak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr. Od lat opiekuje się polską kadrą zawodników i jest współorganizatorem zawodów.
– W tej edycji konkursu biorą udział m.in. laureaci pierwszych miejsc olimpiady matematycznej dla licealistów: Łukasz Bożyk z Warszawy i Kamil Rychlewicz z Łodzi, wielokrotni nasi medaliści, którzy będą reprezentować Polskę na olimpiadzie międzynarodowej w RPA. Wystartuje też Tomasz Skalski, student Politechniki Wrocławskiej, który na konkursie pojawia się od 3 klasy szkoły podstawowej i przez te wszystkie lata nam towarzyszy. Co więcej, odnosi sukcesy – mówi doc. Janusz Górniak.
Polskie eliminacje potrwają dwa dni. Zawodnicy startują w 8 kategoriach - od podstawówki, po kategorię dla zawodowców. - Najmłodsi będą musieli rozwiązać w sumie 10 zadań, a najstarsi dwie serie po 18 zadań - mówi doc. Górniak. Zmagania uczestników oceni jury konkursu pod przewodnictwem profesora Mariana Hotlosia, dziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr.
Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są od 1987 roku. Polska reprezentacja uczestniczy w nich od 1992 r. Na ubiegłorocznych zawodach zdobyliśmy rekordowe 10 medali, w tym aż 5 złotych.
Przykładowe zadania z ubiegłorocznego finału w Paryżu można zobaczyć tutaj.
Program finału na Politechnice Wrocławskiej:
10 maja (sobota)
godz. 11.30 -15 - I tura (bud. C-13, wyb. Wyspiańskiego 23-25)
11 maja (niedziela)
godz. 8 – 11 - II tura (bud. C-13)
godz. 15 - ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia dyplomów i nagród - aula Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1, wyb. Wyspiańskiego 27).
Organizatorami zawodów są: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie grymat.im.pwr.wroc.pl.
Iwona Szajner