10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. Studenci Wydziału Mechanicznego dzięki unijnym projektom mogą brać udział w stażach, kończą specjalistyczne kursy i spotykają się z przedsiębiorcami, którzy opowiadają, jak osiągnąć sukces w biznesie

Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej zachęca do udziału w projektach „Mechanika i Budowa Maszyn – studia z przyszłością na Politechnice Wrocławskiej” oraz „Era Automatyki, Robotyki i Mechatroniki – kierunki zamawiane na Politechnice Wrocławskiej”.
– Mechanika i Budowa Maszyn, Automatyka i Robotyka oraz Mechatronika należą do grona tzw. kierunków zamawianych, czyli takich, które mają strategiczne znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego ofertę naszych projektów kierujemy do studentów właśnie tych kierunków – tłumaczy Natalia Banach, specjalista do spraw monitoringu oraz informacji i promocji w obu projektach. – Poza kursami wyrównawczymi z matematyki i fizyki proponujemy płatne praktyki w przedsiębiorstwach krajowych i staże w zagranicznych ośrodkach akademickich. Chętni biorą udział w specjalistycznych kursach, jak “Modelowanie i symulacja 3D”, “Sterowniki PLC” i “Zaawansowane modelowanie w programie Autodesk Inventor”.
Na uczestników projektu czekają też wyjazdy studyjne i program stypendialny. Najlepsi są wyłaniani na podstawie wyników uzyskanych po sesjach egzaminacyjnych i co semestr dostają stypendium motywacyjne.
W czasie Dni Przedsiębiorczości studenci mają okazję spotkać się z przedstawicielami świata przemysłu i zapytać ich o praktyczne aspekty zawodu inżyniera. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. wykłady pracowników firm GKN Driveline, Phoenix Contact i Whirlpool Corporation.

– Na takich spotkaniach mają szansę dowiedzieć się, jak wygląda rzeczywistość w międzynarodowej korporacji, na jakie przedmioty w programie studiów należy zwrócić szczególną uwagę i które umiejętności są najbardziej cenione przez pracodawców – tłumaczy Natalia Banach.
Ze względu na ogromne zainteresowanie studentów takimi spotkaniami profesor Edward Chlebus, dziekan Wydziału Mechanicznego, rozważa wprowadzenie tego typu wykładów na stałe do programu zajęć dla studentów Wydziału Mechanicznego.
W ramach projektów zadbano także o studentów niepełnosprawnych – uczelnia kupiła sprzęt niezbędny do kontynuowania przez nich nauki na Politechnice Wrocławskiej. Powołany został też asystent osób niepełnosprawnych, do którego studenci mogą zgłaszać się z prośbą o porady i informacje na temat pomocy materialnej. Asystent pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem na uczelni, np. zabiega o dostosowanie formy egzaminu do potrzeb studenta albo stwarza możliwość indywidualnych warunków korzystania z biblioteki.
W projektach do tej pory wzięło udział aż 418 studentów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn i 331 studentów na kierunkach: Automatyka i Robotyka oraz Mechatronika.
Yt
Małgorzata Jurkiewicz
**Projekty: „Mechanika i Budowa Maszyn – studia z przyszłością na Politechnice Wrocławskiej” i „Era Automatyki, Robotyki i Mechatroniki – kierunki zamawiane na Politechnice Wrocławskiej” finansowane są w ramach IV Priorytetu „Szkolnictwo Wyższe” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 4.1.: Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.2: Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy). Wartość obu z nich to prawie 10 mln zł.