10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. W październiku 2010 r. Politechnika Wrocławska zaprosiła studentów, doktorantów, doktorów i pracowników naukowych do skorzystania z projektu „Młoda kadra 2015 Plus”. Realizuje go Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych. Politechnika chce, by jej absolwenci i pracownicy rozwijali nie tylko swoje techniczne, ale także humanistyczne umiejętności
 W ramach projektu zostały uruchomione interdyscyplinarne studia doktoranckie na Wydziałach Mechanicznym i Podstawowych Problemów Techniki w zakresie bioinżynierii oraz procesów, technologii i materiałów przyjaznych środowisku w budowie środków transportu. Doktoranci mają tam indywidualne programy i plany studiów ustalone z promotorem, a także mogą starać się o wysokie stypendia – 2,4 tys. zł miesięcznie. Wszystko po to, by mogli skupić się na swoich badaniach.
Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych stawia sobie za cel wsparcie 24 takich interdyscyplinarnych prac doktorskich.
Z kolei 26 młodym doktorom (do 35. roku życia) rocznie program „Młoda kadra 2015 Plus” oferuje stypendium (2,8 tys. zł). – Podobnie jak w przypadku doktorantów, tak i tu chcemy po prostu pomóc doktorom, by mogli zaangażować się przede wszystkim w swoją pracę badawczą – tłumaczy Tomasz Wiśniewski ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej. – Dużo trudniej poświęcać swój czas na badania i pogłębianie wiedzy, gdy konieczna jest praca zarobkowa, by się utrzymać.
Studium przygotowało także e-learningowe kursy dla studentów i doktorantów PWr, rozszerzając ofertę uczelni o 18 nowych kursów w zakresie nauk ekonomiczno-społeczno-humanistycznych. Często uczącym się trudno połączyć siatkę zajęć normalnego toku studiów z dodatkowymi kursami humanistycznymi, by nie wymagało to np. dodatkowego dojeżdżania do kampusu czy zostawania po godzinach. Rozwiązaniem są więc kursy e-learningowe, które studenci i doktoranci mogą zrealizować w dowolnym momencie, nie wychodząc z domu. Mogą wybierać z kilkunastu propozycji – m.in. „Psychologia architektury i Estetyka krajobrazu”, „Kultura i etyka zachowań w biznesie” czy „Etyka środowiskowa (Ekoetyka)”.
W ten sposób przedmiotów humanistycznych mogą uczyć się studenci ze wszystkich wydziałów na naszej uczelni. Studium planuje, że do 2015 r. z e-learningowych zajęć skorzysta prawie 4 tys. osób.
W ramach programu „Młoda Kadra 2015 Plus” szkoleni są także pracownicy naukowo-dydaktyczni Politechniki Wrocławskiej, którzy uczą się tworzenia e-kursów, czyli właśnie zajęć e-learningowych dla swoich studentów.
Yt
Lucyna Róg
|