Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Geocentrum - modelowy przykład budynku uczelnianego [FOTO]

29.04.2014 | Aktualizacja: 05.05.2014 11:35

Geocentrum (fot. Krzysztof Mazur)
10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ. Kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum
Dzięki ponad 45 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej Politechnika Wrocławska stworzyła centrum edukacyjne i badawcze na miarę XXI wieku. W Geocentrum działają trzy wydziały uczelni: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Mechaniczno-Energetyczny.
ue-pwr_1.jpg

W pięciokondygnacyjnym budynku, otwartym w grudniu 2012 roku, mieści się 27 sal wykładowych i seminaryjnych, a także 38 laboratoriów, biblioteka, gabinety wykładowców, biura i wygodna szatnia. 
Z gmachu może korzystać jednocześnie około 200 pracowników i tysiąc studentów. Budynek ma ponad 15 tys. mkw. powierzchni i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla kierowców przygotowano tu 270 miejsc parkingowych.

Geocentrum powstało, by wspierać badania nad nowymi technologiami i technikami w przemysłach związanych z nauką o Ziemi – surowcowym, budownictwem, inżynierią lądową i środowiskową. Tu kształcą się specjaliści, którzy są interdyscyplinarni, a zagadnienia takie jak eksploatacja kopalin, hydrologia, konstrukcja budowli czy infrastruktury drogowej poznają kompleksowo. Dlatego też badacze i uczący się mają tu do dyspozycji bardzo nowoczesne wyposażenie, takie jak sprzęt do analizy składu meteorytów i głazów czy mikroskopy do badania próbek skał – polaryzacyjny i stereoskopowy. Ten pierwszy służy do badania geologicznych preparatów mikroskopowych w świetle zwykłym i spolaryzowanym, przechodzącym i odbitym. Powiększa obraz od 25 do 500 razy. Ma też kamerę cyfrową, dzięki której można oglądać badany obiekt na ekranie komputera, a specjalne oprogramowanie umożliwia cyfrową analizę obrazu – można mierzyć wielkość ziaren, porowatość próbki czy zawartość procentową składników w polu widzenia itp. Dane te można później archiwizować i drukować. Z kolei mikroskop stereoskopowy powiększa obraz 5- 10- i 16-krotnie. To przyrząd pośredni między lupą a mikroskopem polaryzacyjnym. Pozwala zidentyfikować niewielki składnik skały bez potrzeby wykonywania preparatu cienkiego. Jego binokular jest także wyposażony w kamerę i oprogramowanie do cyfrowej analizy i obróbki obrazu oraz do wykonywania zdjęć.
Geocentrum wybudowała firma Kajima Poland na podstawie projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates – Wrocław należącej do Stefana Kuryłowicza, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich architektów, zmarłego przed trzema laty. Także Geocentrum, zaprojektowane przez niego i jego współpracowników, znalazło uznanie. Pisano o nim m.in., że jest to budynek bezpretensjonalny, który może być modelowym przykładem współczesnego obiektu uczelnianego. „Jego architektura jest prosta, ale nie nudna, elegancka, ale nie pompatyczna” – oceniał miesięcznik „Architektura-murator”. Z kolei jury konkursu „Piękny Wrocław”, który organizują wspólnie wrocławski magistrat i Towarzystwo Miłośników Wrocławia, przyznało Geocentrum wyróżnienie w kategorii budynków użyteczności publicznej.
Projekt „Budowa kompleksu edukacyjno-badawczego Geocentrum Politechniki Wrocławskiej (Etap I)” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Priorytet 7.1. Rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
/

​​