130 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, prof. Władysław Ślebodziński. Z tej okazji wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego zaprasza na sesję naukową poświęconą osiągnięciom naukowym i życiu profesora
Ślebodziński studiował matematykę i fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie w Getyndze. Później uczył matematyki w szkołach średnich – w Sanoku, Tarnobrzegu, Krakowie, Gnieźnie i Poznaniu. Wykładał też ten przedmiot w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki w Poznaniu, a także prowadził niektóre zajęcia z wybranych działów matematyki na Uniwersytecie w Poznaniu.
Doktoryzował się w 1928 r. na Uniwersytecie Warszawskim i tam także sześć lat później uzyskał habilitację.
Od 1940 r. przebywał w Bochni, gdzie zaangażował się w tajne nauczanie. Został za to aresztowany i w 1942 r. uwięziony w Auschwitz-Birkenau. Po ewakuacji był więźniem obozów Gross-Rosen i w Nordhausen.
Do Wrocławia przyjechał w lipcu 1945 r. i tworzył grupę organizującą tu Uniwersytet i Politechnikę. Był profesorem matematyki jednocześnie na obu uczelniach, na PWr od 1952 r. kierował też Zespołową Katedrą Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Stworzył również zespół geometrii różniczkowej w Instytucie Matematycznym PAN i był jego kierownikiem. Stał się współtwórcą znanej na świecie Wrocławskiej Szkoły Matematycznej.
Był wielokrotnie nagradzany – został laureatem Państwowej Nagrody Naukowej i odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi, środowiskowymi i stowarzyszeniowymi.
Na wtorkowej sesji naukowej poświęconej prof. Władysławowi Ślebodzińskiemu jego najważniejsze osiągnięcia naukowe przypomni prof. Zbigniew Olszak, a dr Marek Klonowski i dr Hanna Langner-Matuszczyk wystąpią z prelekcją „Profesor Władysław Ślebodziński – matematyk, więzień Auschwitz".
Sesję organizuje Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego, przy wsparciu Instytutu Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr.
Sesja zacznie się o godz. 11 we wtorek 15 kwietnia w sali P.01 Instytutu Matematyki i Informatyki PWr, ul. Janiszewskiego 14 a.
lucy
|