Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” rozmawia z wrocławskimi naukowcami, którzy po drugiej wojnie światowej współtworzyli naukę w naszym mieście. W ramach tego projektu powstanie publikacja m.in. w formie książki. Wszystko to z okazji jubileuszu 70-lecia wrocławskiego środowiska naukowego, który przypada w przyszłym roku
Do tej pory ośrodek zebrał relacje 35 wrocławskich naukowców z czterech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego (dawniej Akademii Medycznej), Uniwersytetu Przyrodniczego (poprzednio Akademii Rolniczej) i Akademii Muzycznej. Wkrótce historycy zaczną rozmowy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej.
Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka ”Pamięć i Przyszłość”, w rozmowie z Polską Agencją Prasową opowiadał: - Z tych wspomnień wyłania się bardzo ciekawy obraz życia i pracy polskich naukowców. Opowiadają o osiągnięciach, programach badawczych, sposobie pracy, ale również i o takich elementach, jak np. działania cenzury. Te relacje pokazują dobitnie specyfikę i trudności życia w PRL.
15 listopada 1945 r. pierwsze wykłady we Wrocławiu wygłosili wybitni lwowscy profesorowie: chirurg Ludwik Hirszfeld (na uniwersytecie) i specjalista budowy maszyn elektrycznych Kazimierz Idaszewski (na politechnice). Tę datę wrocławscy naukowcy uważają za inaugurację pierwszego roku akademickiego po II wojnie światowej we Wrocławiu.
Kadrę uczelni w stolicy Dolnego Śląska współtworzyli przede wszystkim naukowcy z Politechniki Lwowskiej, Uniwersytetu Jana Kazimierza ze Lwowa oraz Uniwersytetu Stefana Batorego z Wilna.
W 2015 r. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" wyda z tej okazji publikację książkową i audiowizualną.
lucy, PAP
|