Kapituła konkursu „Pomysł na biznes”, organizowanego przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, rozstrzygnęła wyniki jego XVIII edycji. Laureaci wprowadzą na rynek nowe technologie i urządzenia
W konkursie „Pomysł na biznes” startują studenci, doktoranci oraz pracownicy i absolwenci uczelni z Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. Po przejściu przez szkolenia, pracę w grupach i indywidualne doradztwo, dostarczają do WCTT biznesplany swoich firm, a komisja konkursowa złożona z przedsiębiorców ocenia je.
Autorzy 10 najlepszych biznesplanów zyskują nagrody. Laureaci pierwszych trzech miejsc dostają kolejno – 10, 6 i 4 tys. zł na pierwsze działania swoich firm (nagrody ufundowane są przez prezydenta Wrocławia). Z kolei Wrocławski Park Technologiczny oferuje zwycięzcy konkursu możliwości wynajmu na dwa lata (na preferencyjnych warunkach) powierzchni biurowej z dostępem do laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt technologiczny.
Pierwsza konkursowa dziesiątka zyskuje także m.in. bony na usługi księgowe, kadrowe i płacowe, a także doradztwo marketingowe i coaching menedżerski oraz oprogramowanie dla mikro- i małych przedsiębiorstw.
Zwycięzcą XVIII edycji konkursu został Maciej Lachowicz, który jest doktorem nauk technicznych w dziedzinie mechaniki i inżynierem o dwóch specjalizacjach: inżynierii materiałowej i budowie maszyn, a także honorowym profesorem szkoły inżynierii materiałowej AGH. Jest również autorem pięciu patentów, z których trzy zostały wdrożone w przemyśle.
Jego firma „Machinefish – Materials & Technologies” zajmie się opracowywaniem nowych technologii, materiałów i urządzeń na podstawie wykonywanych badań z zakresu inżynierii materiałowej, właściwości mechanicznych i badań nieniszczących. Będzie także oferować klientom naprawę urządzeń, dobór materiałów, projektowanie maszyn i procesu technologicznego oraz osobisty nadzór nad technologią. Pomoże kontrahentom np. w doborze materiałów z uwzględnieniem specjalistycznych norm, budowie prototypu maszyny razem z uzyskaniem atestów i certyfikatów czy też naprawie istniejącego urządzenia lub jego instalacji, a także we wdrożeniu albo poprawie istniejącej technologii.
Drugie miejsce w „Pomyśle na biznes” zajął Martin Tabakow. Jego przedsiębiorstwo IResTech zajmie się komputerowymi systemami wspomagania i monitoringu procesów rehabilitacji i aktywności fizycznej. Będzie ona instalować inteligentne systemy informatyczne wspierające zarządzanie zakładami rehabilitacji.
- Chcemy wprowadzić na rynek intuicyjne, funkcjonalne i proste w obsłudze, a przy tym niezwykle użyteczne systemy informatyczne, przeznaczone do użycia dla osób bez kwalifikacji informatycznych i analitycznych – tłumaczy twórca.
Firma zastosuje techniki interaktywnej wizualizacji sygnałów z urządzeń medycznych, z którymi pracują rehabilitanci podczas sesji zabiegowej z pacjentem. Z modułem wizualizacyjnym będzie współgrać w pełni automatyczny system decyzyjny, analizujący dane medyczne, a wyniki będą podawane także w postaci opisu semantycznego, a nie tylko liczbowego, tak by rehabilitant łatwo mógł zinterpretować wyniki.
Trzecie miejsce zdobył natomiast Mateusz Zelek, którego firma Emerald Air Monitoring będzie oferowała urządzenie - centralę pomiarową takich parametrów powietrza, jak: temperatura, stężenie dwutlenku węgla i szkodliwych lotnych związków organicznych, zapylenie powietrza cząsteczkami kurzu i innych szkodliwych związków. Z produktu mogą korzystać zarówno indywidualni użytkownicy, jak i obiekty przemysłowe, specjalistyczne gabinety czy nowoczesne biurowce. Razem z urządzeniem klient dostanie prostą w obsłudze aplikację mobilną, która współpracuje z komputerami, tabletami i smartphone’ami.
Komisja w tej edycji konkursu oceniała 17 biznesplanów. Szczegółowe wyniki można znaleźć tutaj.
lucy