Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Zamówienia publiczne po zmianach

17.03.2014 | Aktualizacja: 19.03.2014 13:24

W piątek Sejm przyjął zmiany w prawie o zamówieniach publicznych, proponujące korzystne rozwiązania dla naukowców. Udało się m.in. podwyższyć próg zobowiązujący do prowadzenia zamówień publicznych z 14 do 30 tysięcy euro


Prace badawcze, których wyniki zostaną opublikowane i udostępnione do wykorzystania wszystkim zainteresowanym podmiotom, będą mogły być nabywane poza procedurami określonymi w Prawie zamówień publicznych bez względu na sposób zapłaty wynagrodzenia na rzecz wykonawcy tych prac.
Rozszerzono także przesłankę zastosowania zamówienia w trybie z wolnej ręki w zakresie zamówień na dostawy rzeczy wytwarzanych w celach badawczych, doświadczalnych i rozwojowych, w sytuacji, gdy zamówienie może być wykonane tylko przez jednego, konkretnego wykonawcę. Dzięki temu zamawiający będą mieli większą elastyczność w zakresie wyboru odpowiedniego trybu udzielenia zamówienia w zależności od zidentyfikowanych potrzeb.
Specjalnie dla naukowców dostawy i usługi służące wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych (które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju) będą wyłączone spod reżimu ustawy.
Dodatkowo, biblioteki uczelniane będą mogły kupować materiały biblioteczne bez procedury z ustawy do progów unijnych. 
Ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP, po podpisaniu zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw RP. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Więcej tutaj.
kgm