13 i 14 marca wszystkie wydziały Politechniki Wrocławskiej i jej zamiejscowe ośrodki szykują specjalne wykłady i pokazy dla zainteresowanych nauką na naszej uczelni. Będą też dodatkowe atrakcje
W ciągu tych dwóch dni w holu C-13, czyli w tzw. „Serowcu”, na zainteresowanych będzie czekał punkt informacyjny. Pracownicy działu rekrutacji będą tam odpowiadać na wszystkie pytania przyszłych studentów, rozwiewać ich wątpliwości i pomagać w wyborze studiów. Dla każdego przygotowano także upominek.
Jedną z atrakcji Dni Otwartych będzie także akcja „Nakręć się na PWr”. Na trzech miejscach na uczelni nagrywane będą filmy w nietypowych ujęciach – będzie to np. scenka rajdowa, w której kierowca rajdowy podnosi ręce w geście zwycięstwa, pilot opuszcza flagę, a reszta zespołu wstaje od sprzętu i cieszy się ze zwycięstwa kierowcy, kiedy organizator wyścigu wręcza mu puchar. Nagrane filmy będzie można później zobaczyć i pobrać na stronie rekrutacja.pwr.wroc.pl.

Dni Otwarte to jednak przede wszystkim możliwość obejrzenia wydziału, na którym przyszli studenci chcieliby zacząć naukę, a także okazja do rozmów z wykładowcami. Każdy z 12 politechnicznych wydziałów przygotowuje też różne prelekcje i pokazy, by pokazać, czym się zajmuje.
Na wydziale chemicznym (budynek A-2, sala 310) gości przywita prof. Andrzej Trochimczuk, dziekan tego wydziału. O biotechnologii jako nauce renesansu opowie dr Ewa Żymańczyk-Duda, prodziekan ds. studenckich, a dr Marcin Nyka zabierze zainteresowanych na wyprawę do wnętrza materii, opowiadając o nanoinżynierii materiałowej i świecących atomach.
Zaplanowano także pokazy chemiczne (poprowadzą je dr Joanna Cabaj i dr Agnieszka Świst) i wykład Marcina Poręby na temat wykorzystania superczułych markerów chemicznych w diagnostyce medycznej.
Na wydziale elektroniki (budynek C-1, sala 205) będą z kolei prezentacje o wydziale i przedstawienie sylwetek jego absolwentów. Jego pracownicy opowiedzą także szczegółowo o dostępnych kierunkach i możliwościach indywidualnego rozwoju studenta, a później zaproszą na zwiedzanie laboratoriów.
Z kolei wydział inżynierii środowiska (budynek C-6, sala 58) najpierw opowie o sobie i o tym, dlaczego warto zostać inżynierem środowiska, a później otworzy swoje laboratoria, w których będą odbywały się pokazy. Zaplanowano:
*”Mamy haka na bakterię i robaka!” – wydział zachęca: „Nauczymy Cię jak ocenić jakość wody rozpoznając bezkręgowce, pokażemy jakie drobne i większe organizmy zamieszkują nasze jeziora stawy, rzeki, a nawet kałuże. Pokażemy jakie bakterie żyją w naszych domach i na nas samych. Nauczymy jak bezpiecznie sprawdzić czy mamy do czynienia z toksycznymi związkami, groźnymi dla nas, ludzi”.
*”Powietrze, którym oddychamy - co zawiera i jak zmierzyć jego skład i zapach?” - Omówione zostaną podstawowe zanieczyszczenia emitowane m.in. z zakładów przemysłowych. Będzie także okazja, by posłuchać o metodach pomiarowych. Pokaz będzie dotyczył zarówno tzw. standardowych zanieczyszczeń powietrza, jak i zanieczyszczeń zapachowych – odorów. Będzie można wziąć udział w pomiarach olfaktometryczych i poborze próbek pyłu. Omówimy zostaną także efekty zdrowotne wywołane zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego.
*”Laboratorium fizykochemii wody, ścieków i odpadów” - Pokaz będzie składał się z dwóch części. Pierwsza będzie filtracją wody przez modelowe złoże piaskowe w warunkach laboratoryjnych -porównane zostaną parametry wody przed i po filtracji. Druga część pokazu będzie dotyczyła kondycjonowania popłuczyn lub osadów przy użyciu polielektrolitów, w celu ich odwodnienia.
*”Wentylacja, luksus czy konieczność?” – Pracownicy wydziału opowiedzą, dlaczego wentylacja jest nam potrzebna w codziennym życiu, pokażą też urządzenia, dzięki którym możemy czuć się komfortowo w naszych domach, w miejscu pracy i nauki. Dzięki widowiskowym próbom dymowym będzie okazja, by zobaczyć którędy powietrze wpływa do pomieszczenia i w jaki sposób się w nim przemieszcza.
*„Czujniki i elektroniczne nosy w badaniach jakości powietrza wewnętrznego” - Będzie można posłuchać, od czego zależy jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Zaprezentowane zostaną też przyrządy do pomiarów stężenia ditlenku węgla i elektroniczny nos. Będzie też mini konkurs, którego uczestnicy będą próbować rozpoznać różne substancje zapachowe - ich odpowiedzi zostaną porównane z odpowiedziami elektronicznego nosa.
Na wydziale mechaniczno-energetycznym (budynek A-4, sala 263) chętnych czeka prelekcja z prezentacją multimedialną o działalności wydziału, zasadach rekrutacji, strukturze kształcenia, kierunkach i specjalnościach oraz działających przy wydziale kołach naukowych. Będzie można także zwiedzić laboratoria spalania, wybuchowości, miernictwa energetycznego, lotnictwa, kriogeniki, elektroniki i mechaniki płynów.
Zainteresowani studiami na wydziale mechanicznym (budynek B-4, aula) spotkają się z jego dziekanem i posłuchają o kierunkach studiów, zasadach rekrutacji, stypendiach, możliwości studiowania za granicą, życiu studenckim i możliwościach zatrudnienia absolwentów tego wydziału. Będzie także prezentacja kół naukowych (PWr Racing Team, Studenckiego Koła Naukowego "Modeler" i Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej "KNIM") i zwiedzanie laboratoriów: Reverse Engineering, Zakładu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, Zakładu Komputerowego Wspomagania Projektowania i Badań Doświadczalnych oraz Zakładu Inżynierii Procesów Kształtowania Plastycznego.
Z kolei wydział podstawowych problemów techniki (budynek A-1, sala 323) zaprezentuje swoje kierunki: matematykę, matematykę stosowaną, informatykę, fizykę, fizykę techniczną, optykę i inżynierię biomedyczną. Będzie można także obejrzeć laboratoria instytutu fizyki oraz instytutu inżynierii biomedycznej i pomiarowej.
Nie wszystkie wydziały zdradziły już swoje plany na Dni Otwarte. Szczegóły będą się pojawiać na stronie rekrutacja.pwr.wroc.pl.
lucy