Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Absolwencie, pomóż uczelni. Wystarczy 20 minut

21.02.2014 | Aktualizacja: 10.03.2014 13:31

W marcu ubiegłoroczni absolwenci studiów na Politechnice Wrocławskiej dostaną ankiety, w których zostaną poproszeni o to, by zdradzili, jak idzie im po studiach. Dzięki temu uczelnia będzie mogła śledzić losy swoich byłych studentów i dostosowywać programy studiów do rynkowych realiów.
Takie badanie zostanie przeprowadzone już po raz drugi. Organizuje je Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej. W ubiegłym roku chęć wzięcia udziału w badaniu wyraziło ponad 2,1 tys. absolwentów, ale ostatecznie ankiety wypełniło 644 z nich.
- To niezbyt wiele - przyznaje Marzena Andrzejczuk, specjalista ds. badania losów absolwentów i doradztwa zawodowego w Biurze Karier. – Zapewne dlatego, że to nowy projekt na naszej uczelni i studenci podeszli do niego sceptycznie. Wierzymy jednak, że w tym roku więcej osób zdecyduje się wziąć udział w badaniu, bo już teraz do naszej bazy zarejestrowało się pięć tysięcy absolwentów, którzy zostawili swoje adresy mailowe, wyrażając jednocześnie zgodę na ich wykorzystanie do tego badania. W marcu wyślemy na nie ankiety.

Powiedz uczelni, jak ci idzie

Ankieta zawiera 46 pytań – zamkniętych i otwartych. Są także pola, w których absolwenci mogą wyrazić swoje opinie, uwagi i sugestie dotyczące uczelni – np. w ubiegłym roku wielu z nich wskazywało, że na studiach, które ukończyli, za mało zajęć poświęconych było zdobywaniu umiejętności praktycznych w danym zawodzie.
Wypełnienie ankiety zajmuje nie więcej niż 20 minut. Absolwenci Politechniki Wrocławskiej są w niej proszeni o podanie takich informacji jak np., ile czasu zajęło im znalezienie pracy po studiach, czy pracują w zawodzie zgodnym z kierunkiem studiów  i ile zarabiają, a także czy podczas studiów m.in. uczyli się języków poza uczelnią  oraz czy działali w kołach naukowych i organizacjach studenckich.
- Ankiety są anonimowe – podkreśla Marzena Andrzejczuk. – Nikt też nie powinien się obawiać, że odpowiedzi z ankiet powiążemy z adresem mailowym, z którego przyszły. Do takiej sytuacji nigdy nie dochodzi, bo odpowiedzi analizujemy, gdy już wszystkie trafiają do naszego systemu. Nie widzimy więc, z jakiej skrzynki pocztowej pochodzą.
Wyniki ankiety pomogą uczelni dostosować program kształcenia do wymogów rynku pracy. Pozwolą określić, w jakim kierunku powinna się zmieniać.
- Zachęcamy absolwentów, by wypełnili ankiety, bo w ten sposób mogą pomóc swoim młodszym kolegom, a w dalszej perspektywie także swoim dzieciom, które mogą kiedyś zacząć tutaj naukę – mówi Marzena Andrzejczuk.
Absolwenci będą proszeni o wypełnienie ankiet sześć miesięcy po ukończeniu studiów oraz trzy lata i pięć lat po uzyskaniu dyplomu Politechniki Wrocławskiej. Takie badania od wielu lat są już standardem na największych i najbardziej prestiżowych uczelniach w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Jak sobie radzą absolwenci?

Wyniki ubiegłorocznego badania losów absolwentów Politechniki Wrocławskiej pokazują, że spośród ankietowanych aż 78 proc. pracowało w czasie studiów, a około 5 proc. prowadziło własną firmę. 
Ponad 83 proc. badanych znalazło pracę po studiach i tylko 8,5 proc. wyjechało w jej poszukiwaniu za granicę. Ponad 55 proc. szukało zatrudnienia krócej niż trzy miesiące. 82 proc. spośród pracujących wykonuje zawód zgodny z kierunkiem ukończonych studiów.
Jeśli chodzi o zarobki, ponad 41 proc. badanych absolwentów Politechniki Wrocławskiej odpowiedziało, że zarabia nie więcej niż 2,5 tys. zł netto. Ponad 9 proc. ma zarobki między 4 a 6 tys. zł netto, a ponad 6 proc. powyżej tej kwoty.
Szczegółowe wyniki można znaleźć w raporcie opublikowanym po przeprowadzeniu badania​.
Lucyna Róg