Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Uczniowie spróbowali sił w ELEKTRONIE

20.02.2014 | Aktualizacja: 20.02.2014 16:51

Uczestnicy Finału VI edycji konkursu ELEKTRON (fot. Łukasz Kosior)

Do finału szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu ELEKTRON stanęło 46 uczestników. Konkursowe zadania rozwiązywali w pracowniach e-learningu Działu Kształcenia na Odległość Politechniki Wrocławskiej.
Konkurs organizowany jest przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. - Jest próbą zainteresowania uczniów zagadnieniami elektroniki i telekomunikacji, która w perspektywie może ich zachęcić do podjęcia studiów technicznych - mówi dr inż. Artur Wiatrowski, organizator konkursu. – Obserwujemy, że wśród osób zaczynających studia na naszym wydziale jest wielu uczestników ELEKTRONA.
ELEKTRON składa się z dwóch etapów: eliminacji w szkołach ponadgimnazjalnych oraz finału na Politechnice Wrocławskiej.
Do finału kwalifikowanych jest zwykle około 40-50 uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów podczas eliminacji w szkołach. W tegorocznej edycji liczba przyjętych zgłoszeń przekroczyła te z lat ubiegłych. O ile w pierwszym konkursie wzięło udział 104 uczestników z 10 szkół, w trzecim – 340 z 22 szkół, a w piątym 976 z 56 szkół, to w tegorocznym aż 1491 uczniów z 75 szkół.
- Stale rosnące zainteresowanie świadczy o tym, że ELEKTRON wpisał się na dobre w kalendarz krajowych olimpiad technicznych i obejmuje swoim zasięgiem większość województw – uważa dr Wiatrowski. - Z roku na rok zauważalne jest coraz lepsze przygotowanie uczestników. W bieżącej edycji uczestnikami finału byli uczniowie, którzy w eliminacjach szkolnych zdobyli ponad 90 proc. możliwej do uzyskania liczby punktów. Warto podkreślić, że przedmiotem niektórych zadań konkursowych jest wiedza wykraczająca poza programu nauczania szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy więc fakt, że uczestnicy konkursu są dobrze zaznajomieni z wiedzą techniczną nieobjętą programami nauczania – dodaje.
46 uczestników tegorocznego finału zmierzyło się 13 lutego w pracowniach e-learningu Działu Kształcenia na Odległość Politechniki Wrocławskiej. Po rozwiązaniu finałowego e-testu wielokrotnego wyboru, liczącego 22 pytania, uczniowie wraz ze swoimi opiekunami wysłuchali popularnonaukowego wykładu dotyczącego techniki mikrosystemów i nanotechnologii, który wygłosił profesor Teodor Gotszalk. Zwiedzili też laboratoria naukowe i dydaktyczne Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki: Laboratorium Optoelektroniki i Techniki Światłowodowej, Laboratorium Optycznej i Elektrycznej Diagnostyki Nanomateriałów, Laboratorium Mikroskopii Sił Atomowych oraz Laboratorium Techniki Zabezpieczeń Obiektów. Spotkali się z dziekanem W12 profesorem Andrzejem Dziedzicem.
Najlepszy w finale okazał się Mateusz Wac z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wałbrzychu, drugie miejsce zajął Mikołaj Grabara z Technicznych Zakładów Naukowych z Częstochowy, trzecie Sebastian Frysztak z I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy.

km


Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.wemif.pwr.wroc.pl