Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Nowe kierunki na Chemicznym

16.01.2014 | Aktualizacja: 03.02.2014 09:45

Profesor Anną Trusek-Hołownia (fot. Krzysztof Mazur)

Na studiach drugiego stopnia na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa uruchomiono nowe specjalności. Czego będą uczyć się studenci? – rozmawiamy z profesor Anną Trusek-Hołownią z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

----
Nowe specjalności na Wydziale Chemicznym to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku?
Działania prowadzące do uruchomienia nowych, atrakcyjnych dla studentów i pracodawców specjalności trwają tak naprawdę od lutego ubiegłego roku. Do tej pory na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa oferowana była tylko jedna, bardzo ogólna specjalność: Inżynieria Chemiczna. Na prośbę dziekana W-3 profesora Andrzeja Trochimczuka oferta ta została znacząco rozbudowana. 

Konsultowaliście to z potencjalnymi pracodawcami?
Najpierw przeprowadziliśmy ankiety wśród studentów pierwszego stopnia, żeby sprecyzować ich oczekiwania. Do przyszłych pracodawców dotarliśmy z pomocą adiunktów i asystentów afiliowanych na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Zapytaliśmy, jakiej wiedzy i umiejętności oczekują od zatrudnianych absolwentów. Przestudiowaliśmy programy nauczania na innych politechnikach w Polsce, jak również na uczelniach technicznych za granicą: we Francji, Anglii, Niemczech. Pozwoliło to na zaproponowanie studentom specjalności zgodnych z najnowszymi trendami inżynierii chemicznej, wykorzystującej elementy klasycznej inżynierii chemicznej, ale równocześnie przenikającej się z inżynierią materiałową, inżynierią bioprocesową, technologią chemiczną, energetyką, ochroną środowiska itd.

youtube

Wśród nowości jest też kierunek anglojęzyczny.
Powstał on przede wszystkim z myślą o studentach z zagranicy. Dla osób posiadających tzw. kartę Polaka, studia te są bezpłatne. Taka oferta powinna być atrakcyjna dla rodaków mieszkających m.in. na Wschodzie. Niemniej i polscy studenci pragnący poznawać angielski techniczny mogą studiować na tej specjalności. Merytorycznie łączy ona w sobie najistotniejsze zagadnienia z obu specjalności polskojęzycznych. W wielu krajach studia pierwszego stopnia, również na uczelniach technicznych, kończą się tytułem licencjata. Z myślą o takich studentach, jak również naszych posiadających taki stopień naukowy, zaproponujemy studia drugiego stopnia czterosemestralne, które  rozpoczną się 1 października 2014 roku.
Rekrutacja zimowa już trwa. Czy zgłaszają się chętni na nowe specjalności?
Jest zainteresowanie, dla mnie widoczne szczególnie wśród absolwentów  pierwszego stopnia naszego kierunku. Niemniej gorąco liczę, że oferta przyciągnie studentów również innych kierunków naszego wydziału, jak i studentów kierunków pokrewnych z innych wydziałów czy uczelni. Staramy się, by nasza propozycja dotarła do jak najliczniejszego grona społeczności.
Rozmawiała Iwona Szajner
Więcej informacji o nowych specjalnościach na Wydziale Chemicznym [tutaj].