Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Prof. Balcerowicz o odkrywaniu wolności

22.03.2013 | Aktualizacja: 26.03.2013 14:02

Po autograf prof. Balcerowicza trzeba było ustawić się w długiej kolejce (fot. Krzysztof Mazur)

​Walka o wolność nigdy się nie skończy – chyba że pozwolimy sobie tę wolność odebrać – przestrzegał prof. Leszek Balcerowicz podczas XIX Wrocławskich Targów Książki Naukowej. Na stoisku Wydawnictwa Zysk i S-ka, podpisywał swoją książkę.

- Od roku 1989 mamy w Polsce demokrację oraz związane z nią swobody obywatelskie i wielu ludziom się wydaje, że dzięki temu problem wolności został rozwiązany raz na zawsze – mówił prof. Balcerowicz. – To jest niebezpieczne złudzenie. Dotyczy to szczególnie wolności gospodarczej, której znaczenia dla warunków życia wszystkich ludzi nie sposób przecenić. 

Profesor uważa, że postępujące ograniczanie wolności gospodarczej kończy się stagnacją lub kryzysem w gospodarce, jak to widać m.in. w Grecji. - Nie wszyscy rozumieją, że owa erozja wynika z presji rozmaitych grup (nie tylko związanych z państwem) i aby ją powstrzymać, trzeba tworzyć silniejszą obywatelską przeciwwagę - dodał.

Tę przeciwwagę prof. Leszek Balcerowicz próbuje tworzyć od kilku lat poprzez działania Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, w której pełni funkcję przewodniczącego Rady. Celem fundacji jest zmiana świadomości obywateli i decydentów oraz ulepszanie istniejącego i tworzonego prawa w kierunku poszerzania wolności. Fundacja m.in. uruchomiła licznik długu publicznego, uświadamiającego obywatelom jego narastanie, wydała raport nt. przyczyn niesłusznych skazań w Polsce, doprowadziła do zwiększenia dostępności treści orzeczeń sądowych i darmowego dostępu do danych GUS w internecie.

W czwartek, w Centrum Kongresowym PWr prof. Leszek Balcerowicz spotkał się z czytelnikami i podpisywał swoją książkę pt. „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”. Książka to ponad 1000-stronnicowy zbiór kilkudziesięciu tekstów na temat podstawowych pojęć, takich jak: państwo, prawo, własność, sprawiedliwość i wolność. Są wśród nich prace należące do klasyki liberalizmu od Adama Smitha, poprzez Miltona Friedmana po Leszka Kołakowskiego. Wstępny esej prof. Balcerowicza składa się z rozważań autora dotyczących tych pojęć, zwłaszcza wolności gospodarczej, diagnozy obecnej polskiej sytuacji i przedstawienia środków zmierzających do jej poprawy.

km