Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Święto Nauki w trzech odsłonach

13.11.2013 | Aktualizacja: 15.11.2013 20:10

Politechnika Wrocławska święto uczelni obchodzi w rocznicę pierwszego wykładu po zakończeniu II wojny światowej. Na zdjęciu uroczystości 15 listopada 2012 r. (fot. Krzysztof Mazur)

15 listopada 1945 r. profesor Kazimierz Idaszewski wygłosił na Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład po zakończeniu II wojny światowej. Co roku tego dnia Politechnika obchodzi Święto Uczelni, zwane także Świętem Nauki Wrocławskiej.
W piątek o godz. 9.45 zostanie otwarty nowy gmach PWr - Strefa Kultury Studenckiej (bud. C-18). To czterokondygnacyjny budynek (pow. 3 tys. mkw), który powstał przy ul. Hoene-Wrońskiego. - Będzie to przestrzeń, gdzie studenci spędzą czas od rana do wieczora - mówi Zuzanna Hazubska, przewodnicząca samorządu studenckiego PWr. - Budynek daje wiele możliwości na realizację naszych pomysłów, może stać się studenckim sercem kampusu – dodaje.
W Strefie Kultury Studenckiej mieści się dwupoziomowa kawiarnia z tarasem, klub studencki, dwie sale konferencyjne, sala wystawiennicza oraz stołówka na ponad 500 miejsc. Od 1 października działa tam parking dla 284 samochodów. 

***
Obchody w gmachu głównym rozpoczną się o godz. 11. Tytuł doktora honoris causa odbierze profesor Eckhard Beyer, specjalista w dziedzinie technologii laserowych i powierzchniowych, dyrektor Instytutu Materiałów i Technologii Laserowych na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, w latach 2009 - 2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego. Wspólnie z Politechniką Wrocławską w 2008 r. zainicjował powstanie pierwszego w Polsce międzynarodowego Centrum Laserowych Technologii Wytwarzania. We współpracy z ThyssenKrupp Steel w Dortmundzie profesor Beyer założył przemysłową grupę projektową - Centrum Fraunhofera Pokryć i Zastosowań Laserów w USA. Jest członkiem m.in. Rady Nadzorczej Amerykańskiego Instytutu Laserowego i Rady Udziałowców Platformy Technologicznej Photonics21, autorem lub współautorem około 450 publikacji i właścicielem około 65 patentów.

***

W piątek zostanie również podpisane porozumienie o współpracy PWr z francuską firmą energetyczną AREVA. Sygnatariuszami umowy, która przewiduje wspólne działania w zakresie edukacji i badań w dziedzinie energetyki jądrowej w Polsce, będą dyrektor AREVY Jean-André Barbosa oraz rektor Politechniki Wrocławskiej profesor Tadeusz Więckowski.

Program Święta Nauki:
• godz. 9 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich
• godz. 9.45 - otwarcie Strefy Kultury Studenckiej przy ul. Hoene-Wrońskiego
• godz. 11 - obchody Święta Nauki w auli PWr przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27. Oprócz nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Eckhardowi Beyerowi wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia pracownikom i absolwentom uczelni (m.in. Złotych Odznak PWr z brylantem i Lwów Politechniki Wrocławskiej)
• godz. 14 - Bieg Uliczny o Puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej (start spod gmachu głównego przy Wybrzeżu Wyspiańskiego). 

Andrzej Charytoniuk