Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

XIX Targi Książki Naukowej. Przyznano nagrodę za najtrafniejszą szatę edytorską

20.03.2013 | Aktualizacja: 22.03.2013 14:09

Rektor prof. Tadeusz Więckowski wręcza Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - nagrodę za najtrafniejszą szatę edytorską (fot. Krzysztof Mazur)

​Czy to jest ten moment, kiedy książka klasyczna zostanie zastąpiona e-książką? Myślę, że te targi pokazują, że jest miejsce zarówno dla tradycyjnej książki papierowej, jak i tej nowej - elektronicznej – mówił w środę rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski podczas otwarcia XIX Targów Książki Naukowej.
Do piątku w Centrum Kongresowym (budynek D-20) przy ul. Janiszewskiego 8 będzie można zapoznać się z ofertą blisko 48 wydawnictw. W środę z czytelnikami spotkał się prof. Jan Miodek. W czwartek swoją książkę „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” podpisywał prof. Leszek Balcerowicz. Targom towarzyszy konkurs „Na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej” i na najatrakcyjniejsze stoisko wystawowe (nagrodą jest Puchar Polskiego Radia Wrocław).
– Bardzo lubię i często wykorzystuję hasło Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Pozwólmy sobie na to podwójne życie, nie tylko podczas trzydniowych targów – mówiła prowadząca spotkanie Wiesława Wilczyńska-Koper.
Organizatorem imprezy jest Oficyna Wydawnicza PWr oraz Forum Akademickie z Lublina. Patronat na targami sprawuje wrocławski oddział PAN.
Andrzej Zieleźniewicz z PAN: - Te targi to najstarsza tego rodzaju impreza w Polsce. To przedsięwzięcie dające możliwość spotkania z autorami, otrzymania ich autografów, wysłuchania wykładów i wzięcia udziału w imprezach towarzyszących. To nie tylko oferta dla czytelników, ale także dla księgarzy i bibliotekarzy. Jednocześnie w tym wszystkim zostaje miejsce dla pewnego współzawodnictwa między wydawcami – organizowane są liczne konkursy: na najtrafniejszą szatę graficzną, na najlepsze stoisko. Krótko mówiąc znaczenie takich przedsięwzięć jak Targi Książki Naukowej trudno przecenić.
W środę Nagrodę Główną – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – za najtrafniejszą szatę edytorską otrzymała książka „Chemia filozoficzna” Oficyny Wydawniczej ASPRA-JR w Warszawie.

„Chemia Filozoficzna” to zapiski Jakuba Barnera – nadwornego medyka Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Oryginał został spisany po łacinie w jednym egzemplarzu. Dzięki ogromnej pracy, m.in. Kazimierza Ignacego Orzechowskiego, Kazimierza Władysława Orzechowskiego oraz Ignacego Zenona Siemiona, zapiski te zostały przetłumaczone na język polski.

Książka jest pierwszym wydaniem polskojęzycznym. Znajdziemy w niej przepisy na różne mikstury (jak choćby receptura „preparatu złożonego z olejków”), opisy wykonywanych operacji, wyjaśnienia symboliki medycznej. Wydawca – Wydawnictwo Aspra -JR – dopilnował wszystkich szczegółów, aby szata edytorska była jak najbardziej dopasowana do treści. Zadbano o specjalnie zabarwiony papier, dobrano kolorystycznie nić zszywającą oraz wyklejkę. Czcionka jest dostosowana do czasów, których książka dotyczy. W treści znajdziemy przedruk oryginalnej pierwszej strony.
„Chemia Filozoficzna” powstała we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kasą im. Józefa Mianowskiego – Fundacją Popierania Nauki.
Jury przyznało cztery równorzędne nagrody dla książek:
- Tadeusza Sławka „NICowanie świata. Zdanie z Szekspira” Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- Jana Słyka „Źródła architektury informacyjnej” Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej
- „Korea w oczach Polaków. Państwo – społeczeństwo – kultura” Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie (red. Józef Włodarski, Kamil Seidler, Marceli Burdelski)
- Tadeusza Kolendowicza „Mechanika budowli dla architektów” Oficynu Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej.
Wyróżnienia otrzymały:
- Anna Engelking, „Kołchoźnicy. Antropologiczne studium wsi białoruskiej przełomu XX i XXI wieku”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Antoni A. Kamiński, „Michał Bakunin. Życie i myśl”, (tom I i II), Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
- Szymon Opania, „Tożsamość a wizerunek obszarów poprzemysłowych. Przykład aglomeracji górnośląskiej”, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej w Gliwicach
- Andrzej Radzimiński, Kobieta w średniowiecznej Europie, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
- „Lakownica lśniąca Ganoderma lucidum – biologia, uprawa i właściwości lecznicze”, red. Marek Siwulski i Krzysztof Sobieralski, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- „Atlas historyczny Pomorza Zachodniego” (tom I), opr. naukowe i red. Dariusz K. Chojecki, Edward Włodarczyk, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Elżbieta Wroczyńska