Prof. Jan Bień z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz prof. Stanisław Krawiec z Wydziału Mechanicznego otrzymali nominacje profesorskie z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uroczystość odbyła się 14 marca w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Prof. dr hab. inż. Jan Bień Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej (1973) w specjalności budowa mostów. Od października 1973 r. zatrudniony w Instytucie Inżynierii Lądowej w Zakładzie Mostów. Doktorat obronił w 1979 r., habilitację uzyskał w 2003 r. Odbył staże naukowo-techniczne w Szwecji (Niels P. Lund), Holandii (Delft University of Technology), Danii (Ministry of Transport). Od 2008 r. pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a tytuł naukowy profesora nauk technicznych został mu nadany 21 grudnia 2012 r. przez Prezydenta RP. Prof. Jan Bień jest autorem m.in. komputerowego Systemu Zarządzania Mostami Kolejowymi SMOK dla PKP, Systemu Zarządzania Obiektami Komunikacyjnymi SZOK, kompleksowych badań i próbnych obciążeń ponad 120 obiektów mostowych, w tym m.in.: Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie, Mostu Grunwaldzkiego oraz Rędzińskiego we Wrocławiu. Kierował zespołami badawczymi PWr w pięciu dużych międzynarodowych projektach badawczych (m.in. „Sustainable Bridges”, „Masonry Arch Bridges”), sześciu grantach krajowych oraz ponad 50 projektach na rzecz gospodarki. Wyniki jego prac zostały udokumentowane w 318 raportach serii SPR. Obecnie kieruje 30-osobowym międzywydziałowym zespołem badawczym, uczestniczącym w programie „Innowacyjna Gospodarka”. Od roku 2008 jest prodziekanem ds. nauki i rozwoju kadr Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr.
Prof. dr hab. inż. Stanisław Krawiec W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Od 1970 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn PWr w Zakładzie Podstaw Konstrukcji Maszyn i Tribologii. W 1977 r. obronił pracę doktorską, za którą otrzymał nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1998 r. W 2007 r. został mianowany na stanowisko profesora nadzw. PWr. Prof. Krawiec był głównym wykonawcą w ośmiu projektach badawczych zleconych przez KBN oraz kilkudziesięciu pracach badawczych na rzecz przemysłu. Współpracował z znanymi ośrodkami tribologicznymi w Niemczech (Berg Akademii we Freibergu, Technische Hochschule Magdeburg). Był inicjatorem wprowadzenia na PWr (jako drugiej uczelni po PW) ćwiczeń projektowych z „Podstaw konstrukcji maszyn” wspomaganych techniką komputerową. Większość programów komputerowych do tych ćwiczeń jest jego autorstwa. Twórca (1984) i kierownik pierwszego Komputerowego Laboratorium Dydaktycznego na Wydziale Mechanicznym PWr. Od szeregu lat opracowuje programy ćwiczeń projektowych z „Podstaw konstrukcji maszyn” dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz odpowiada za ich realizację. Jest członkiem dwóch organizacji naukowych – Polskiego Towarzystwa Tribologicznego oraz Komisji Budownictwa i Mechaniki Oddziału PAN we Wrocławiu. Współorganizował Ogólnopolskie Warsztaty Tribologiczne oraz XXV Ogólnopolską Szkołę Tribologiczną. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m. in. nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, nagrodami i wyróżnieniami rektora, dziekana Wydziału Mechanicznego i dyrektora IKiEM. Posiada złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej, Złoty Krzyż zasługi oraz Medal Edukacji Narodowej. Oprac. km
|