Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Wydział Elektryczny wyróżnił czterech zasłużonych profesorów

24.10.2013 | Aktualizacja: 25.10.2013 16:37

Medal odbiera profesor Ignacy Dudzikowski. Wręcza dziekan profesor Waldemar Rebizant i prorektor PWr profesor Jerzy Walendziewski (fot. archiwum Wydziału Elektrycznego)

Zasłużony dla Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej – takie wyróżnienie 30 września otrzymali profesorowie tego wydziału: Ignacy Dudzikowski, Janusz Fleszyński, Michał Lisowski i Janusz Szafran.
Wyróżnienie nadawane jest od 2010 r. osobom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju wydziału. Nagrodzeni otrzymali  mosiężny medal z symbolem wydziału na awersie i herbem Politechniki Wrocławskiej na rewersie oraz numerowaną legitymację sygnowaną przez dziekana.
– Profesor Janusz Fleszyński był zawsze identyfikowany na wydziale jako najwyższy autorytet i specjalista z techniki wysokich napięć, a laboratorium i hala wysokich napięć były dla niego obiektami szczególnej troski – powiedział podczas uroczystości dziekan Waldemar Rebizant, który wraz z prorektorem profesorem Jerzym Walendziewskim wręczał wyróżnienia. – Uznanie w krajowym, jak i międzynarodowym środowisku znajdują też prace naukowe profesora Michała Lisowskiego.
Profesor Janusz Szafran z Politechniką Wrocławską związany jest od 53 lat. – Podczas mojej kadencji dziekańskiej trafiło się 60-lecie wydziału, potem było imponujące 70-lecie profesora Andrzeja Wiszniewskiego z udziałem byłego premiera, ministrów i kardynała, ale wydaje mi się najważniejsze, że nasz zespół ludzi funkcjonuje trochę rodzinnie, wiele rzeczy robi się naturalnie, spełniając obowiązki wynikające z potrzeb kolegów – mówił profesor Szafran.
– Można powiedzieć, że otrzymaliśmy nagrody „za całokształt”.  Cieszę się, że w latach, kiedy pracowałem na rzecz instytutu, zwiększyła się dzięki habilitacjom kadra samodzielnych pracowników i wzrosła liczba publikacji, które ukazywały się w renomowanych periodykach. Rozwinęły się nasze laboratoria, zyskały nową aparaturę i wyposażenie – opowiadał profesor Ignacy Dudzikowski. - No i jestem szczęśliwy, że maszyny elektryczne z magnesami trwałymi, którymi zajmowałem się początkowo jako jeden z nielicznych w kraju (były to chyba trzy osoby), są dziś przedmiotem zainteresowania około 200 badaczy – dodał.
Maria Kisza
Wyróżnieni profesorowie:

Prof. dr hab. inż. Ignacy Dudzikowski. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym PWr w 1967 r. Tu uzyskał doktorat (1975 r.) i habilitację (1993 r.). W 2012 r. został profesorem nauk technicznych.
Jako dydaktyk prowadził zajęcia wszystkich typów, głównie z zakresu Maszyn Elektrycznych i ponad 110 magisterskich prac dyplomowych, z których 16 uzyskało nagrody lub wyróżnienia w konkursach dziekana lub Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Na Wydziale Elektrycznym przewodniczył Komisji RW ds. Finansów, był członkiem Rady Programowej Wydziału Elektrycznego, zastępcą dyrektora Instytutu ds. Kształcenia Kadry Naukowej, a także ds. Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem. Przez dwie kadencje pełnił funkcję dyrektora Instytutu Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych. W latach 2002-2005 był członkiem Senatu PWr.
Jako członek organizacji PTETiS był przewodniczącym zarządu jej wrocławskiego oddziału i członkiem Zarządu Głównego. Należał do komitetów organizacyjnych pięciu konferencji międzynarodowych i dziewięciu krajowych. Był redaktorem Wydawnictw Naukowych Instytutu.
Wypromował czterech doktorów, był recenzentem trzech książek, trzech rozpraw doktorskich, dwóch rozpraw habilitacyjnych, ponad stu publikacji i kilkudziesięciu grantów MNiSW.
Jako naukowiec zajmował się teorią, metodologią obliczeń oraz badaniem zjawisk elektromagnetycznych w maszynach o magnesach trwałych. Jego dorobek naukowy obejmuje 132 publikacje (34 zagraniczne, 86 krajowych, 9 patentów, 1 monografię, 2 skrypty) oraz 80 prac niepublikowanych (głównie opracowań dla przemysłu). Był członkiem Sekcji Maszyn Elektrycznych i Transformatorów Komitetu Elektrotechniki PAN. W latach 2004-2007 kierował projektem realizowanym na zlecenie Centrum Badawczego Boscha w Stuttgarcie.
Profesor Ignacy Dudzikowski otrzymał 16 nagród rektora PWr, nagrodę Docendo Discimus (2010), trzy nagrody dziekana Wydziału Elektrycznego oraz sześć nagród dyrektora instytutu.
W 2012 roku przeszedł na emeryturę,  nadal jednak prowadzi wykłady i prace dyplomowe dla studentów Wydziału Elektrycznego.


Prof. dr hab. inż. Janusz Fleszyński. Pracował na Politechnice Wrocławskiej od 1965 do 2012 roku. Doktorat z nauk technicznych uzyskał w 1971 r., habilitację w 1987 r., a w 2004 r. tytuł profesora. Jego działalność badawcza dotyczyła elektrotechniki i była ukierunkowana na technikę wysokich napięć. Przyniosła 164 publikacje i wiele prac niepublikowanych, wykonanych na zlecenie przemysłu i energetyki. Praca naukowa profesora Fleszyńskiego wiązywała się w dużym stopniu ze współpracą zagraniczną. Był delegatem Polski do Study Committee „Materials for Electrotechnology" CIGRE, za co w 2002 r. został wyróżniony tytułem Distinguished Member. Współpracował z Komitetem Elektrotechniki PAN, gdzie był wiceprzewodniczącym Sekcji Elektrotechnologii i członkiem Sekcji Wielkich Mocy i Wysokich Napięć. Jest współautorem podręczników akademickich i skryptów. Przez wiele lat pełnił funkcję opiekuna dydaktycznego studiów specjalnościowych „Technologia i Diagnostyka w Elektrotechnice" oraz studiów specjalnościowych „Inżynieria Elektryczna".
W Instytucie Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. badań naukowych, kierownika Zakładu Wysokich Napięć oraz dyrektora instytutu. Był też wieloletnim członkiem Senatu PWr.
Otrzymał trzy nagrody Ministra NSzWiT, nagrodę Wydziału IV Nauk Technicznych PAN, nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, nagrodę Senatu Politechniki Wrocławskiej (2001 r.), a także Medal Komisji Edukacji Narodowej i Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej.
Prof. dr hab. inż. Michał Lisowski. Nauczycielem akademickim na Politechnice Wrocławskiej jest od 45 lat. W elektrotechnice interesuje się szczególnie metrologią elektryczną. W roku 1975 uzyskał doktorat, w 1990 r. habilitację, a w 2007 r. został mianowany profesorem. W 2012 r. objął stanowisko profesora zwyczajnego.
Jest autorem lub współautorem 133 publikacji naukowych i w materiałach konferencyjnych, trzech monografii, dwóch podręczników i skryptu oraz dziewięciu patentów. Jego prace naukowe dotyczą głównie zagadnień metrologicznych i są wysoko cenione w środowisku krajowym jak i międzynarodowym. Był kierownikiem czterech grantów naukowych. Recenzował wiele monografii i książek akademickich, a także publikacji krajowych i zagranicznych. Wypromował czterech doktorów i jest opiekunem kolejnych doktorantów. Był opiekunem i recenzentem rozprawy habilitacyjnej oraz recenzentem trzech monografii habilitacyjnych i jednej monografii profesorskiej.
Profesor Lisowski prowadzi wykłady z podstaw metrologii, metrologii elektrycznej, sensorów, normalizacji technicznej oraz prawa inżynierskiego i ochrony własności intelektualnej. Na swoim wydziale jest kierownikiem Zakładu Elektrotechnologii, przewodniczącym Komisji Rady Wydziału ds. Przewodów Doktorskich i członkiem Komisji ds. Nauki i Rozwoju Kadry Naukowej. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Wyborczej i Komisji Oceniającej Wydziału Elektrycznego oraz wiceprzewodniczącym Normalizacyjnej Komisji w PKN.
Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, w roku 2009 - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 - Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Prof. dr hab. inż. Janusz Szafran. Jako autorytet naukowy z automatyki elektroenergetycznej, a szczególnie cyfrowych układów sterowania i zabezpieczeń, jest zapraszany do różnych gremiów naukowo-technicznych i komitetów konferencji. Opublikował około 130 prac, jedną monografię i dwie książki (za jedną z nich otrzymał Nagrodę Ministra). Jest współautorem sześciu skryptów i dziewięciu patentów. Wykonał przeszło 50 opracowań dla przemysłu i kilka grantów naukowo-badawczych, którymi kierował. Kierowany przez niego grant celowy KBN otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Jako dydaktyk prowadził wszystkie rodzaje zajęć na uczelni i uczestniczył we wprowadzaniu nowych kierunków i specjalności. Przygotowywał programy, w tym anglojęzyczne. Wypromował czterech doktorów. W kierowanym przez niego Zakładzie Automatyki i Sterowania w Energetyce (1990-2005) uzyskano trzy habilitacje oraz trzy tytuły naukowe profesora.
W latach 1999-2005 był dziekanem Wydziału Elektrycznego. Za jego kadencji m.in. wprowadzono innowacyjne studia międzynarodowe z udziałem Uniwersytetu w Magdeburgu, polegające na studiowaniu na obu uczelniach i uzyskaniu podwójnego dyplomu. W latach 2005-2008 był prorektorem Politechniki Wrocławskiej do spraw nauczania. Był zaangażowany w wprowadzanie na uczelni nowej ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym, w tym: procesu bolońskiego, informatyzację procesu kształcenia, zintegrowanie studiów podyplomowych, rozwój ośrodków zamiejscowych politechniki, utworzenie Studium Kształcenia Podstawowego.
Profesor Szafran wyróżniony został doktoratem honorowym Uniwersytetu Otto von Guericke w Magdeburgu.
W poprzednich latach wyróżnienie „Zasłużony dla Wydziału Elektrycznego” przyznano:
2010 r. - prof. dr hab. inż. Marian Cegielski, prof. dr hab. inż. Jarosław Juchniewicz, dr hab. inż. Bohdan Synal, prof. nadzw. PWr, dr inż. Zbigniew Szmorliński, doc. PWr   
2011 r. - dr inż. Bernd Michael Buchholz (Siemens, Niemcy), dr Stalin Boctor (Ryerson University, Kanada)
2012 r. - dr hab. inż. Zbigniew Kłos, prof. dr hab. inż. Marian Sobierajski