Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Spotkanie rektorów polskich i portugalskich politechnik

11.10.2013 | Aktualizacja: 16.10.2013 15:45

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych nawiąże współpracę z Portugalią. Na Politechnice Opolskiej zaplanowano wspólne posiedzenie polskich rektorów z Radą Koordynującą Uczelni Technicznych w Portugalii (CCISP).
Podczas spotkania (13-15 października) przewodniczący KRPUT profesor Tadeusz Więckowski oraz profesor Joaquim Mourato podpiszą deklarację o współpracy w prowadzeniu wspólnych projektów naukowo-badawczych, wymianie pracowników naukowych i studentów oraz w realizacji programów podwójnego dyplomowania.
Ze względu na bliskie relacje środowisk akademickich Portugalii i Brazylii rektorzy z Polski liczą na zapoczątkowanie trwałej współpracy z obydwoma państwami. Polskie uczelnie techniczne są gotowe przyjąć studentów, którzy wyjadą w ramach programu brazylijskiego rządu „Nauka bez Granic” (w ciągu pięciu najbliższych lat na studia zagraniczne ma wyjechać sto tysięcy młodych Brazylijczyków). Tylko Politechnika Wrocławska ma w swojej ofercie 30 specjalności prowadzonych w języku angielskim, podobnie jest na innych uczelniach zrzeszonych w KRPUT.
Profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej: - Polska i Portugalia otwierają i zamykają geograficznie Unię Europejską. W drugiej połowie ubiegłego wieku obydwa kraje musiały uporać się z totalitarną formą władzy państwowej. Występują też istotne podobieństwa kulturowe i religijne. To wszystko składa się na to, że, chociaż oddzieleni całą długością geograficzną Europy, jesteśmy do siebie bardzo podobni.
Rektor Politechniki Opolskiej profesor Marek Tukiendorf, koordynator ds. współpracy międzynarodowej KRPUT, podkreśla, że polskie uczelnie techniczne mają duże doświadczenie we współpracy z uczelniami Europy Wschodniej, podczas gdy Portugalia przeżywa renesans w relacjach z krajami swojego dawnego imperium. Wagę spotkania docenia przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich profesor Wiesław Banyś. W trakcie ubiegłorocznej rządowej wizyty w Brazylii brał on udział w spotkaniach, poruszając również kwestię udziału Polski w projekcie „Nauka bez Granic”. Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” przypomina słowa ministra spraw zagranicznych o otwarciu połączenia autostradowego z Warszawy do Lizbony tuż przed Euro 2012, wskazując, że jesteśmy wręcz zobowiązani do wspólnego działania.
Joanna Pająk