To dla nas uroczysty początek, przyjmujemy do naszej wspólnoty nowych członków, studentów I roku – mówił podczas inauguracji roku akademickiego rektor Politechniki Wrocławskiej profesor Tadeusz Więckowski. Naukę na uczelni rozpoczęło ponad 9 tysięcy młodych ludzi.
youtube
- Staramy się stworzyć jak najlepsze warunki do nauki i pracy. Największe inwestycje są już gotowe lub niedługo się zakończą – mówił rektor. – Odnowiliśmy stary budynek B1 – teraz piękny i nowoczesny, działa już Geocentrum, niebawem otwieramy Bibliotech i Strefę Kultury Studenckiej. Dzisiaj oddaliśmy do użytku inwestycję chyba najbardziej znaną w Polsce – Polinkę – wyliczał rektor. Pogratulował kadrze naukowej licznych nagród i imponujących wyników badań. Pochwalił studentów za ich niespotykaną aktywność naukową. – Siłą politechniki są ludzie, dzięki nim udało nam się stworzyć mocną uczelnię - podkreślił rektor. - Przed wami wiele setek godzin ciężkiej nauki, dużo samodzielnej pracy, ale też doskonałe warunki do rozwijania pasji. Niech czas spędzony na Politechnice Wrocławskiej będzie najlepszym okresem w waszym życiu – zakończył rektor.
Od gratulacji rozpoczęła swoje wystąpienie profesor Daria Lipińska-Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Politechnika Wrocławska jest fascynującym przykładem tego, że środowiska naukowego wcale nie trzeba zachęcać do współpracy z przemysłem. Wy to robicie od dawna. Gratuluję osiągnięć naukowych i oszałamiającej ilości patentów i wynalazków, zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP. Liczby mówią same za siebie – jesteście krajowym liderem – chwaliła wiceminister.
Tradycyjnie 1 października w auli PWr pojawili się przedstawiciele władz województwa i miasta, rektorów zaprzyjaźnionych uczelni z całej Polski, a także zza granicy (m.in. Moskwy, Sydney, Ukrainy). Nie zabrakło też przedstawicieli władz kościelnych (m.in. biskupa diecezji świdnickiej ks. Ignacego Deca, biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Ryszarda Bogusza, arcybiskupa seniora archidiecezji wrocławskiej ks. Mariana Gołębiewskiego) oraz gości ze świata polityki.
W trakcie inauguracji roku akademickiego przedstawiciele 12 wydziałów złożyli uroczyste ślubowanie. – Uprzedzam, że nasi studenci nie dostaną indeksów, bo u nas obowiązują już tylko indeksy elektroniczne – tłumaczył mistrz ceremonii doc. dr Janusz Górniak. Razem z Akademickim Chórem PWr (pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł) oraz kadrą profesorską nowi studenci odśpiewali „Gaudeamus igitur”.
- Na wyciągnięcie ręki macie niesamowite możliwości, zróbcie z tego dobry użytek – zachęcała młodszych kolegów Zuzanna Hazubska, szefowa Parlamentu Studentów PWr. – Miejcie świadomość, że tu, na politechnice, kształcimy artystów innowacji. Po tych studiach to wy będziecie decydować o tym, jak ma wyglądać świat. Znajdźcie swoją pasję. Pamiętajcie - trafiliście na uczelnię, gdzie wasz głos naprawdę się liczy.
W poczet honorowych profesorów Politechniki Wrocławskiej przyjęto profesora Imre Rudasa, rektora Obuda University w Budapeszcie oraz profesora Henryka Kozłowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wręczono też specjalne nagrody rektora PWr „Docendo Discimus” za wybitne osiągnięcia w dydaktyce. Otrzymali je dr inż. Iwona Poźniak-Koszałka z Wydziału Elektroniki, prof. dr hab. inż. Halina Kwaśnicka z Wydziału Informatyki i Zarządzania, prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski z Wydziału Mechanicznego, dr inż. Jacek Radojewski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz doc. dr Irina Modrzycka ze Studium Języków Obcych PWr. Wykład inauguracyjny nt. „Innowacje a przyszłe miejsca pracy” wygłosił Robin Barnett, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii w Polsce.
- Przyjechałam z Krakowa. Zamiast Uniwersytetu Jagiellońskiego wybrałam Politechnikę Wrocławską, bo według mnie to najlepsza uczelnia w kraju – powiedziała tuż po uroczystości Sandra, studentka I roku Wydziału Chemicznego. - Trochę się boję, bo wskoczyłam na głęboką wodę: nowa szkoła, nowe miasto, nowi znajomi. Naprawdę nie wiem, czego się spodziewać. Bardzo chciałabym zrealizować swoje plany: najpierw tytuł inżyniera, potem magistra, a może też doktora, kto wie. Jestem pozytywnie nastawiona i mam nadzieję, że po takiej uczelni znajdzie się dla mnie miejsce pracy.
Iwona Szajner
Inauguracyjny wykład ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Robina Barnetta “Innowacyjne a przyszłe miejsca pracy” („Innovation for Future Jobs”)
Szanowni Państwo, drodzy Studenci,
Wielkim zaszczytem jest dla mnie, że mogłem znaleźć się dzisiaj w tym miejscu. Byłem tutaj po raz pierwszy 30 lat temu. Widzę bardzo duży postęp. Ale rzeczywistość XXI wieku stawia wciąż przed nami nowe wyzwania. Ciągle musimy uczyć się, jak na nie reagować i jak im sprostać.
Jednym z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed Europą jest poprawa konkurencyjności jej gospodarki. Musimy być przygotowani do globalnego wyścigu z rozwijającymi się w szybkim tempie Chinami, Indonezją czy Brazylią. Premier David Cameron powiedział niedawno: „Mapa globalnych wpływów zmienia się na naszych oczach. Trwa nowy globalny wyścig narodów”. Ta zmiana już teraz doprowadziła w pewnych środowiskach do pesymizmu co do gospodarczej przyszłości Europy. Wielu naszych obywateli obawia się kryzysu gospodarczego i bezrobocia. Jest to całkowicie zrozumiałe. Ale mamy wybór: możemy ignorować globalizację i zaakceptować relatywny spadek znaczenia i siły Europy albo stawić czoła globalizacji i wykorzystać szanse, jakie przed nami stoją.
My w Wielkiej Brytanii jesteśmy przekonani, że musimy ożywić swoją gospodarkę i zapewnić jej stały, zrównoważony wzrost. Chcemy to osiągnąć rozwijając handel i zwiększając eksport. Niektórzy uważają, że nie mamy szans ze względu na protekcjonizm gospodarczy i niskie koszty pracy w innych krajach. My jednak jesteśmy przekonani, że możemy konkurować na globalnych rynkach oferując wysoką jakość, innowacyjność i nowoczesne zaawansowane technologie. Wierzymy, że kluczem do sukcesu są nowe technologie i innowacyjność, które prowadzą do zwiększenia wartości dodanej. Polska, Wielka Brytania i cała Europa muszą utrzymywać się w czołówce najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych gospodarek świata, by zapewnić dobrobyt naszym społeczeństwom.
Tylko dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie Wielka Brytania i Polska będą mogły mierzyć się z pozostałymi gospodarkami świata. Rząd Wielkiej Brytanii stawia też na naukę, technologię i innowacyjność jako narzędzia przywracania równowagi w gospodarce pokryzysowej.
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że konieczne jest promowanie i wprowadzanie w życie innowacyjnych rozwiązań. Dlatego inwestujemy w kulturę innowacji i wysoko zaawansowanej produkcji, ponieważ uważamy, że jest ona naszym kluczem do sukcesu.
W Wielkiej Brytanii jest wiele przykładów takich działań. Funkcjonuje tam Cambridge Science Centre – świetny przykład komercjalizacji nowych technologii, Tech City czy Aerospace Cluster na południowym zachodzie kraju. Z inicjatywy premiera Wielka Brytania stworzyła liczne Catapult Centres, które są ośrodkami wdrażania nowych technologii i innowacji. To tam wybitni naukowcy, inżynierowie i businessmani pracują wspólnie nad badaniami i rozwojem technologii przekształcając pomysły w nowe produkty i usługi. Za cel stawiają sobie dokonanie transformacji systemu innowacji i komercjalizacji badań naukowych.
Aby te założenia się zrealizowały, potrzebujemy odpowiedniej liczby dobrze wykwalifikowanych pracowników. Wielka Brytania od kilku lat aktywnie angażuje się w międzynarodową promocję studiów na kierunkach inżynierskich. Obecnie mamy bowiem więcej projektów niż inżynierów, którzy mogliby je zrealizować. Dlatego zachęcamy, by wybierać tę drogę kariery. Jednocześnie apelujemy do inżynierów, by dzielili się swoimi pomysłami i mówili z entuzjazmem o tym, jak atrakcyjny i przyszłościowy jest zawód inżyniera.
Jak widzę, polski rząd, ale też firmy i instytucje naukowe mają podobne nastawienie i są gotowe konkurować na arenie międzynarodowej. Dobrym przykładem może być polska firma VIGO, która wykonała czujniki do łazika Curiosity, wysłanego z międzynarodową misją na Marsa. Bardzo cieszy mnie również fakt, że tak wiele małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce stawia dziś na unowocześnienie swojej produkcji. W regionach powstaje wiele klastrów. Osobiście jestem głęboko przekonany o efektywności klastrów, które tworzą przyjazne środowisko o niskim ryzyku dla działalności, która z natury jest obarczona dużym pierwiastkiem niepewności. Także działania polskiego rządu na rzecz rozwoju polskich innowacji dobrze rokują na przyszłość. Przykładem może być ostatni projekt uwłaszczenia polskich naukowców, który zdaje się być szansą na dalszy rozwój innowacji w Polsce.
Bardzo cieszy mnie też, że chęć wprowadzania innowacji stwarza nowe możliwości współpracy między Polską i Wielką Brytanią. Od dłuższego czasu jest ona widoczna, szczególnie w sektorze energetycznym. Polscy przedsiębiorcy chętnie współpracują z zagranicznymi partnerami, bo w kooperacji widzą szanse rozwoju.
Bardzo prężnie rozwija się także współpraca z Uniwersytetem w Coventry, dzięki której powstał Dolnośląski Park Innowacji i Nauki. Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce od początku wspierała jego tworzenie. Ta współpraca polsko-brytyjska zaowocowała nawet utworzeniem wspólnego programu studiów magisterskich z zaawansowanej informatyki.
Każda nowa inicjatywa może być wsparta środkami unijnymi, które umożliwiły realizację wielu ciekawych projektów. Musimy wspólnie dążyć do efektywnego wykorzystania tych funduszy, by zwiększyć innowacyjność naszych gospodarek.
Moglibyście zapytać, jak te współczesne wyzwania mają się do was i waszej przyszłości. Czasy, w których żyjemy, są niezwykle ciekawe. Dla was, moi drodzy, ukończenie studiów na Politechnice Wrocławskiej to nie tylko kwestia prestiżu. Kierunki, na których studiujecie: teleinformatyka, energetyka jądrowa i odnawialna czy inżynieria internetowa, żeby wymienić tylko kilka z nich, to przyszłościowe kierunki, które pomogą wam w znalezieniu ciekawej i pełnej wyzwań pracy. To wykształcenia da wam w przyszłości możliwość wprowadzania w życie nowych pomysłów, które przyczynią się do rozwoju i wzrostu dobrobytu nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Faktem jest, że ci, którzy wybierają uczelnie lub kierunki techniczne, nie mają problemów ze znalezieniem pracy i mogą liczyć na wysokie zarobki. Często to praca znajduje ich. Szczególnie ceni się także kreatywność i innowacyjność pracowników. Znajduje to potwierdzenie w raporcie PwC, który mówi sam za siebie: innowacje są priorytetem dla 97 proc. prezesów firm na świecie. Ponad 40 proc. prezesów uważa, że kluczową rolę we wprowadzaniu innowacji do firm odgrywają liderzy i wizjonerzy.
Drodzy studenci, tempo, w jakim zmienia się dzisiejszy świat, przeraża wiele osób. Ale nie Państwa, którzy ze swą rozległą wiedzą wyniesioną z tej świetnej uczelni i ze świeżymi pomysłami zabiorą się do pracy, by wprowadzać kolejne udoskonalenia. Dzięki ciężkiej pracy wy też możecie stać się liderami zmian i odegrać aktywną rolę we wdrażaniu nowych idei, a w przyszłości przyczynić się do zacieśnienia polsko-brytyjskich relacji gospodarczych. To dzięki Państwa zaangażowaniu czeka Polskę, a za nią całą Europę piękna przyszłość.
Korzystając z okazji powiem, że ja też byłem studentem i wspominam te czasy z wielką przyjemnością. Pracowałem bardzo dużo, ale też spędzałem dużo czasu na zabawie. Obie te rzeczy są, moim zdaniem, absolutnie potrzebne. Chciałbym życzyć udanego roku oraz ukończenia wybranego kierunku studiów. To od Państwa zależy osiągnięcie sukcesu w swojej dziedzinie.
Dziękuję bardzo za uwagę.