Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Klimatyzacja nie jest zła. Sposoby na upały

29.07.2013 | Aktualizacja: 09.08.2013 16:23

Dr inż. Sylwia Szczęśniak z Instytutu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej (fot. Iwona Szajner)

Sprawdzają się okiennice. Pomagają naturalne źródła cienia, drzewa za oknem czy nawet kwiaty na parapecie. O tym, jak skutecznie chłodzić temperaturę w pomieszczeniach, rozmawiamy z dr inż. Sylwią Szczęśniak z Instytutu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa PWr.

Jak działa klimatyzacja?

W zasadzie powinno się używać określenia wentylacja z chłodzeniem. Zadaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest utrzymywanie wymaganej temperatury i wilgotności powietrza (latem zwykle jest to kontrolowane ochładzanie i osuszanie powietrza). Podczas upałów im mniej wilgotne jest powietrze w pomieszczeniu, tym nam jest przyjemniej, nie odczuwamy tzw. „zaduchu” i mniej odczuwamy dolegliwości związane z poceniem się. Obecnie dostępnych na rynku jest dużo rozwiązań systemów chłodzących. Mogą być urządzenia wykorzystujące wodę albo freony lub też  system mieszany. Ważne, żeby dostarczać powietrze z zewnątrz, aby powietrze w pomieszczeniu było bogate w tlen.
Dużo mówi się o tym, że klimatyzacja może szkodzić.
Zgadza się, ale tylko wtedy, gdy jest niewłaściwie zaprojektowana, uszkodzona albo źle użytkowana. Dla przykładu: gdy na zewnątrz mamy temperaturę 30 stopni Celsjusza, w pomieszczeniu powinno być optymalnie 25 stopni. A my często chłodzimy np. do 19  stopni i mniej.  Wychodzimy na zewnątrz, organizm nie jest w stanie się tak szybko przystosować. I stąd przeziębienia.
A opowieści o bakteriach roznoszonych przez klimatyzację?
Trochę prawdy w nich jest. Jeżeli w pokoju przebywa ktoś, kto jest przeziębiony, kicha i rozsiewa zarazki, to urządzenie pobierając powietrze z pomieszczenia roznosi je dalej. Jednak nie jest prawdą, że klimatyzatory wytwarzają same z siebie jakieś bakterie. Co prawda, jeżeli dochodzi do zalegania wody w instalacji, mogą gromadzić się tam bakterie. W prawidłowo funkcjonującym układzie skropliny na bieżąco odprowadzane są do kanalizacji.
Jak często powinno się czyścić takie urządzenia?
Tym zajmują się firmy serwisujące. Przegląd instalacji dokonywany raz na rok powinien wystarczyć. Nieco częściej należy dokonywać zmiany filtrów.
Istnieją jakieś naturalne metody chłodzenia pomieszczeń?
Kiedyś świetnie sprawdzały się okiennice. Teraz funkcje te przejmują różnego rodzaju żaluzje i rolety. Przy czym trzeba pamiętać, że te mocowane na zewnątrz są skuteczniejsze. Pomaga też otwieranie okna w nocy, wtedy, kiedy jest chłodniej i zamykanie go, gdy wstaje słońce. Latem nasłonecznienie bezpośrednie jest przyczyną szybkiego wzrostu temperatury powietrza w pomieszczeniach. Sprawdzają się też naturalne źródła cienia, jak sezonowe krzewy, pnącza czy drzewa za oknem czy nawet kwiaty w doniczce na parapecie.
A wentylatory pomagają?
Oczywiście. Dzięki wentylatorom powietrze porusza się dużo szybciej i wtedy subiektywnie odczuwamy, że jest chłodniej. Temperatura w pomieszczeniu się jednak nie zmienia.
Rozmawiała Iwona Szajner