Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Doktoranci z PWr chcą pokazać piękno Przedmieścia Oławskiego. Walczą o głosy w MikroGRANTACH ESK

09.05.2016 | Aktualizacja: 09.05.2016 10:55

Do 12 maja można głosować w czwartej edycji miejskiego programu z dotacjami na lokalne projekty organizowanego w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. O grant starają się m.in. doktoranci z Wydziału Architektury PWr, którzy chcą zająć się Przedmieściem Oławskim
Ewa Dyk, Angelika Kosieradzka i Zygmunt Łuniewicz stworzyli grupę „Triangulator piękna”, w ramach której starają się o dotację na swój projekt w MikroGRANTACH ESK. To miejski program wspierający realizację pomysłów na rzecz lokalnej społeczności. Zgłoszenia są bardzo zróżnicowane - od gier miejskich, pomysłu postawienia miejskich uli i organizacji festiwali, przez wydanie albumów o historii danej dzielnicy czy osiedla, po stworzenie muralu. Doktoranci z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej chcą zdobyć finansowanie na projekt „Trójkąt oswojony”. Zamierzają pokazać nieoczywiste piękno Przedmieścia Oławskiego, które ciągle kojarzone jest jako wrocławski Trójkąt Bermudzki. 


- Piękno to nie tylko właściwości estetyczne miejsca, ale przede wszystkim zapisane w przestrzeni wspomnienia, mające sentymentalne znaczenie dla ich posiadacza – tłumaczy Ewa Dyk. –  Naszym zadaniem będzie to piękno wydobyć, zachęcić ludzi, aby o nim opowiedzieli i znaleźć sposób, by oddać je za pomocą fotografii. Chcemy uchwycić dzielnicę oczami jej mieszkańców i już „oswojoną” zaprezentować. Zapytamy o to, co porusza ich w przestrzeni wokół nich i co jest dla nich drogie. Te wyjątkowe i często intymne spojrzenia na Przedmieście Oławskie spiszemy, a następnie opracujemy i opublikujemy w formie reportażu razem ze zdjęciami.
Pomysłodawcy zamierzają porozmawiać ze 150 osobami z różnych grup wiekowych. I na tej podstawie oprócz książki z reportażami przygotować także wystawę. Liczą na to, że ich inicjatywa nie tylko pomoże w zmianie stereotypowego postrzegania dzielnicy, ale także dzięki zaangażowaniu mieszkańców w projekt przyczyni się do wzmocnienia lokalnej tożsamości.
Na projekt można zagłosować tutaj (ma numer 817). Internauci wskażą dwie inicjatywy, które dodatkowo zyskają finansowanie w ramach aktualnego naboru. Wcześniej komisja konkursowa wskazała dziesięć zwycięskich projektów. Szczegóły tutaj.
lucy